1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Beagle köpek 

Beagle köpek özellikleri

Beagle köpek 
Beagle köpek 
0

Beagle köpek 

Beagle köpek;  cinsi evcilleştirilmiş köpeklerin tazı grubunda olan üyelerdir ve soyları 2.500 yıl öncesine dayanır. Görünüşleri Foxhound’a benzer, Beagle çok gelişmiş bir koku alma duyusuna sahiptir, tavşanlar ve geyikler gibi hayvanları avda izlemek için kullanılmıştır. Bu günlerde, güvenlik ve polis güçleri tarafından kaçak malları bulmak ve bu rolde tüm dünyada hizmet etmek için sıklıkla kullanılıyorlar.

Beagle adı 1475’lerden beri var. Bugün bildiğimiz modern Beagle cinsi, 1830’larda Birleşik Krallık’ta geliştirildi. Beagle, Güney Tazısı, Kuzey Ülkesi Beagle ve Talbot Hound gibi çeşitli ırkların bir karışımıdır.

Pek çok köpek türü gibi, Beagle cinsi köpekler de ilk olarak avlanma amacıyla geliştirilmiş olsa da, nazik ve iyi huylu olarak bilinirler. Neşeli ve eğlenceli olmasıyla tanınan Beagle, küçük çocuklar için popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, çok heyecanlıdırlar ve gelişmiş koku alma duyuları, sokakta veya parkta iken her türlü dikkat dağınıklığına neden olabilir, bu nedenle dikkatli bir gözetim önerilir.

Beagle köpekler  ev ortamında kolayca sıkılabilir, bu nedenle oyun süresi ve düzenli egzersiz yoluyla enerjisini boşaltmak şarttır. Yalnızlıktan veya ayrılık kaygısından da muzdarip olabilirler, bu yüzden onlara bolca ilgi göstermek önemlidir.

Beagle, egzersiz söz konusu olduğunda talepte bulunmasa da, onlarla olabildiğince sık yürümek iyi bir fikirdir. Günde iki veya üç kez, uzun yürüyüşler veya koşma oyunları onlar için harikadır.  Yeterli egzersiz yapılmazsa cins kilo problemlerine meyillidir.

Beagle’lar genellikle 33 ile 41 cm boyutlarında ve 8 ila 14 kilogram ağırlığındadır. Mutlu ve sağlıklı bir Beagle genellikle 12 ilw 15 yaşları arasında yaşar.

Beagle’lar, doğaları gereği uysal ve nazik hayvanlardır. Onları küçük çocuklu aileler için bu kadar popüler bir seçim haline getiren güvenilirlikleridir.

Yeni gördüğü kişilere karşı utangaç olsalar da, Beagle’lar yabancılara karşı agresif değildir ve onlarla zaman geçirildiğinde, genellikle çok çabuk alışırlar. Bir av köpeği olan bu ırk, yalnız kaldığında havlar ve ayrılık kaygısından muzdariptir. Çok Sadıklardır, mutlu kalmak için cömert bir insan temasına ihtiyaç duyuyorlar.

Beagle’lar zeki köpeklerdir, ancak dikkatleri kolayca dağılabilir. Üstün burunları, denetlenmedikleri zaman onları yanlış yönlendirebilir ve tek düşünceleri çoğu zaman eğitilmelerini zorlaştırabilir. Ancak sahiplerini memnun etmeye heveslidirler ve yiyecek-ödül tarzı eğitim çoğu zaman en iyi yol olduğunu kanıtlar.

Genellikle evdeki diğer köpeklerle iyi geçinirler, ancak her zaman olduğu gibi erken sosyalleşme, agresif çatışmalardan kaçınmak için iyi bir fikirdir.

Cruciate hastalığı, Kitle lezyonu, Otitis eksterna, Nöbet bozukluğu, Cilt alerjisi gibi sağlık sorunları vardır.

Epilepsi. Köpeklerin sadece % 3’ünü etkilemesine rağmen, Beagle’lar epilepsiye eğilimlidir. İnsanlar gibi ciddi bir durum olmasına rağmen, epilepsi genellikle yasaklanmış ilaçların dikkatli kullanımıyla kontrol edilebilir. Köpeğinizin tekrarlayan nöbetler geçirdiğini fark ederseniz, gözlem için mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden randevu almanız önemlidir.

Hipotiroidizm. Tüm ırklarda yaygın olmakla birlikte, Beagle’lar arasında da bulunan Hipotiroidizm, genellikle iltihaplanma nedeniyle tiroid bezinin yeterli miktarda tiroid hormonu üretmediği zamandır. Hipotiroidizmin bazı semptomları arasında anormal kilo alımı, kuru cilt, saç dökülmesi, kulak enfeksiyonları ve uyuşuk davranış bulunur.

Intervertebral Disk Hastalığı. Bu, omurlar arasındaki disk hasar görerek şişlik ve sızıntıya neden olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Yaygın semptomlar şunları içerir: hareketsizlik veya uyuşuk davranış, titreme, topallama veya yemek yemek için eğilememe. Bu davranışları fark ederseniz, veterinerinizle iletişime geçin.

Pannus, kornea üzerindeki anormal doku büyümesidir ve Beagle’ı etkileyebilir. Kiraz gözü, üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusu için yaygın bir terimdir. Sonuç, üçüncü bir ters göz kapağıdır. Durum oldukça yaygındır ve veterineriniz tarafından tedavi edilebilir.

Bağışıklık Aracılı Poligenik Artrit. Bu Beagle’larda nadirdir, ancak yine de meydana gelebilir. Bu durum, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırması ve sertlik ve ağrıya neden olabileceği durumdur. Ancak tedavi genellikle oldukça basittir; iyi bir doz steroid ve biraz dinlen. Semptomlara dikkat edin: topallama, eklem hareket eksikliği, daha uyuşuk davranış. Bu durum hem yaşlı hem de genç Beagle’ları etkiler.

Modern Beagle, İngiltere’den geliyor. İlk Beagle’ların 1830’larda Essex’te Rahip Phillip Honeywood tarafından yetiştirildiği düşünülüyor. Köpekler öncelikle avlanma amacıyla yetiştirildi. Beagle’ın İngiliz kırsalında tavşan ve geyiği koklamak için harika bir burnu olduğu için bu rolde popüler olduklarını kanıtladılar.

Tilki  avı, 19. yüzyılda popülerliğini kazanmadan önce, avcılık öldürmekten çok kovalamaca ile ilgiliydi. Küçük Beagle, daha büyük köpeklere ya da en atletik atları alayamayan daha fakir avcılar için harika bir av arkadaşı olarak görülüyordu.

Beagle’larla tavşan avlamak, beagles olarak bilinir hale geldi ve Birleşik Devletler’de olduğu kadar Britanya’da da popülerdi. Bu spor sadece İngiltere’de 2004 yılının sonlarında yasadışı hale getirildi.

Beagle, nazik doğası ve sadık arkadaşlık konusundaki şöhreti nedeniyle birçok yaşlı evcil hayvan sever ve genç ailenin sevilen bir arkadaşı haline geldi. Garip bir şekilde, Beagle cinsi köpekler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da her zaman kendi evleri olan İngiltere’den çok daha popüler olmuşlardır ve son 30 yıldır Amerika’daki en popüler 10 ırk arasında yer almıştır.

Peanuts’tan Snoopy, belki de dünyanın en ünlü Beagle cinsi köpeğidir. insanlarda yaklaşık 5 milyon koku reseptörü vardır. Beagle’ların oldukça etkileyici bir şekilde 220 milyon var. Dünyanın her yerinde av köpeği olarak çalıştırılmalarına şaşmamalı.

Charles Darwin’in Türlerin Kökeni adlı kitabında kullanılan örneklerin çoğunu derlerken seyahat ettiği gemiye, cinsin adını taşıyan HMS Beagle adı verildi.

Kraliçe I. Elizabeth ve Kral James I, Beagle’lara bayılırdı. O zamandan beri, Kraliçe II. Elizabeth daha çok bir Corgi aşığı olmasına rağmen, cins ‘kraliyet köpeği’ fikriyle eşanlamlı hale geldi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Bichon Frise

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir