1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Alman Kurdu

Alman Kurdu özellikleri

Alman Kurdu
Alman Kurdu
0

Alman Kurdu

Alman Kurdu; Polis köpeği olarak da bilinen alman çoban köpeklerinin ırklarının saflaştırıldığı anavatanı, isminden de anlaşılacağı üzere Almanya’dır. Ülkemizde daha çok ” Alman Kurdu ” olarak tanımlanması aslında ırkın yanlış olarak temsil edilmesine neden olur. Yani bu ırkın doğru olarak telafuz şekli Alman Çoban Köpeği’dir.

Alman Kurdu kendi türleri ile uyumlu şekilde yaşayabilirken başka köpek cinslerine de uyum sağlayabilirler. Özellikle çok agresif olan köpek cinsleriyle beraber bakılmamaları tavsiye edilir. Kendisi çok uyumlu olsada karşı tarafın anlık agresif hareketleri alman çoban köpeğinizin zarar görmesine neden olabilir.

Her zaman dost canlısı davranan Alman çoban köpekleri, sahibine karşı da uysal ve sevecen bir yapı sergiler. Yeri geldiği zaman sizinle beraber gülen eğlenen bir dost, yeri geldiği zaman da onu en zorlu görevlere hazırlayabileceğiniz bir öğrenci olurlar. Hayatları boyunca her davranıştan ve işten kendilerine öğrenim çıkarırlar. Kendi kendilerine bile eğitim gelişmelerini olağanüstü şekilde tamamlayabilirler.

Alman Kurdu, sahiplerinin komutlarını birebir yerine getiren, emir komuta zincirine koşulsuz uyan ve duygularınızı anlayıp ona göre davranış gösteren nadir köpek cinslerindendir. Kendisini sevdirmede üstlerine yoktur. Gün içerisinde bitmek bilmeyen enerjisi sizi bazı zamanlar kızdıracak olsada, masum bir bakışı ona olan bütün sinirinizi bir anda bitirecektir…

Alman Kurdu köpek cinsleri içinde kendinden en emin, orta derece aktiflik seviyesinde olan köpek türüdür. Aşırı derecede öğrenme isteği ve bir amaca sahip olma isteği, alman çoban köpeklerini mükemmel bir bekçi köpeği yada polis köpeği yapmaktadır. Özellikle doğru sosyalleştirilmediği taktirde aşırı korumacı ve bölgeci olabilirler. Sahiplerine aşırı bağlıkları diğer bireylerin sahibinin yanına yaklaşmasına bile izin vermeyecek bir vaziyet alabilir.

Her ne kadar polis köpeği olarak adlandırılsalar da saldırgan olmak yerine zekice hareket etmeyi tercih ederler. 1999 yılında Avusturalya’da çıkan bir haberde alman çoban köpeğinin bir kişiye saldırıldığı rapor edilmişti. Şahsın ifadesinin ardından birinci derece suçlu olduğu ortaya çıkmıştı. Dünya geneli köpek saldırısı sıralamasında alman çoban köpekleri 38. sırada yer almaktadır.

Alman Kurdu Özellikleri ;

Atletik görünüme sahip olan alman çoban köpeği, sivri kulaklara ve sivri burna sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve kahverengidir. Uzun bacakları sayesinde, hızlıca koşabilir ve ani hareketlere uyum sağlayabilir. Bu özelliği de onu eğitimlere daha uyumlu hale getirir. Koruma köpeği ya da çoban köpeği olarak da kullanılan alman kurdu, narkotik operasyonlarda görevlendirilmek amacıyla, polis teşkilatlarında özel olarak yetiştirilmektedir. Koku alma yeteneğiyle, narkotik suçların en büyük düşmanı olan alman çoban köpekleri korkusuz, atletik, sadık ve çevik yapıda olmasıyla tüm övgüleri üstlerine toplamayı başarmaktadır.

Yerden yukarı doğru boy yükseklikleri dişi ve erkek cinslerine göre değişkenlik gösterir. Yetişkin bir erkek alman çoban köpeğinin yerden yukarı omuz yüksekliği yaklaşık 72 cm iken, dişi bir alman çoban köpeğinin yerden yüksekliği yaklaşık 64 cm civarında olur. Boyları erkekler de 100-110 cm arası, dişilerde ise 90 cm civarı olmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir