1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

fransız bulldog

fransız bulldog özellikleri

fransız bulldog
fransız bulldog
0

fransız bulldog

Fransız Bulldog; çok enerjik ve sadık bir arkadaştır. Çocuklarla iyi geçinen bir üne sahiptir. Fransız Bulldog 1800’lerin başından beri insanların favorisi olmuştur.

Fransız Boğa Köpeği olarak da bilinir. Küçük veya orta boyludur, zayıf ve kaslı bir yapıya sahiptir. Cinsin görünümü ve özellikleri iri kafalar ve kısa bacaklardır. Apartman dairelerinde yaşayan insanlar için popüler bir seçim olduğunu kanıtlamışlardır.

Cins, çok fazla egzersiz gerektirmesine rağmen, tutarlı bir şekilde insan teması gereklidir ve kapalı alanda yaşamak bir zorunluluktur. Bahçe köpeği olarak tavsiye edilmez.  Sağlıklı bir Fransız Bulldog, 10-13 kg arasında olacaktır ve genellikle 12-16 yıl arasında bir ömrü vardır.

Fransız Bulldog; eğlenceli, arkadaş canlısı ve güvenilir bir evcil köpektir. Küçük, tatlı ve sevecen Fransız Bulldog, çocuklara karşı nazik oldukları için iyi bir üne sahiptir ve iyi bir sebep olmadan havlamadığından dolayı aileler için popüler bir seçimdir.

Birleşik Krallık’ta domuz köpeği veya Frenchie olarak bilinen cins, benzersiz görünümü, palyaço suratlı olması ve iyi ruhlu davranışları ile popülerdir.

Fransız Bulldog, sağlıklı kalmak için günlük yürüyüşün ötesinde herhangi bir özel egzersiz gerektirmez, ancak sağlıkları için çok fazla insan bağlantısı şarttır.

Çok sadık ve güvenilir bir arkadaş olmasına rağmen, enerjik Fransız Bulldog’u eğitmek zor olabilir. Eğitimlerinde sabır ve tutarlılık gerektirir. Onları erken yaşta sosyalleştirmek de şiddetle tavsiye edilir.

Brakisefalik hava yolu tıkanıklığı sendromu, Dermatit,Otitis eksterna, Cilt alerjiKusma gibi yaygın ağlık sorunları vardır.

Fransız Bulldog aktif bir köpektir ve genel olarak nispeten sağlıklı bir cinstir. Bununla birlikte, özellikle  yaz gibi daha sıcak koşullarda, cinsi etkileyen birkaç koşul, sağlık sorunu ve problem vardır. Fransız Bulldog genellikle vücut ısısını düzenlemede zorluk yaşar ve bu bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Fransız Bulldog, beş yaşın üzerindeki sırt veya omurga problemlerinden muzdariptir. Bu belki de yetiştiriciler tarafından seçilen cüce niteliklerinden kaynaklanmaktadır.

Brachycephalic Airway Sendromu. Fransız Bulldog’un sıkıştırılmış bir burnu ve hava yolu az olduğundan, sıcaklığının düzenlenmesinde problemlerle karşılaşabilir. Bu, dikkatlice izlenmezse, bir Fransız Bulldog için ölümcül hale gelir. Cinsi aşırı sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçınılmalıdır. Brakisefalik hava yolu sendromunun etkileri tüm köpek ırklarında görülür, ancak özellikle Fransız Bulldog’larında dikkat çekicidir. Cins için önemli bir durumdur ve ciddi solunum sıkıntısı ataklarına neden olabilir.

Von Willebrand Hastalığı. Bu, Fransız Bulldoglarında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Von Wiellebrand Hastalığı kanda pıhtılaşma sorunlarına neden olur. Kanın düzgün şekilde pıhtılaşmaması, bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

Megaözofagus. Fransız Bulldog’larının egzersiz veya yemek yedikten sonra midelerinin içeriğini kusmaları oldukça yaygındır. Bu durum, megaözofagus durumuna giren bir dizi özofagus bozukluğuyla ilgilidir. İzlenmez ve tedavi edilmezse, megazofagus ile ilişkili sürekli balgam ve yiyecek yetersizliği aspirasyon penömonisi vakasına neden olabilir.

Korneal Ülserler. Fransız Buldozerleri, beş yaşın üzerinde kornea ülserlerine karşı hassastır. Ülserler genellikle halıya sürtünme veya kedi tırmığı gibi gözde sıyrıklardan kaynaklanır. Daha az yaygın bir neden, bakteriyel bir enfeksiyondur. Kornea ülserleri çok ağrılıdır. Köpekler ağrıyı hafifletmek için gözlerini ayaklarıyla veya pürüzlü bir yüzeye ovalar.

Pannus, kornea üzerindeki anormal doku büyümesidir ve Fransız Bulldog’u etkileyebilir. Kiraz gözü, üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusu için yaygın bir terimdir. Sonuç, üçüncü bir ters göz kapağıdır.

Fransız Bulldog’un kökeni antik dünyaya dayanıyor. Molossian Yunan köpekleri, tüccarlar tarafından antik dünyaya yayıldı ve bir zamanlar İngiltere’de Molossian köpeği Mastiff’e dönüştü.

Mastiff’ten türetilen bir alt aile türü olan Bullenbeisser, özel olarak eğitilmiş köpeklerin her seferinde kısıtlanmış bir boğaya saldırdığı bir spor olan boğa güreşi uygulamasında kullanıldı. Bu uygulama 1800’lerin başında İngiltere’de yasa dışı hale getirildi ve boğa köpeklerinde hiçbir işe yaramadı. 1800’lerin ortalarında İngiltere’de teriyer ve boksörlerle melezleştikten sonra Toy Bulldog yavrusu doğdu.

Bu küçük buldoglar, sanayi devrimi sırasında Fransa’ya gittiler. Normandiya’ya yerleşmek için kanalı geçen Nottingham’dan dantel işçileri ile geldiler. Boğa köpeği yavruları kıtada hızla popülerlik kazandı ve İngiltere’deki köpek yetiştiricileri Fransa’ya giderek daha fazla hayvan göndermeye başladı. Buradan da Fransız Bulldog yetiştiricilerinin yardımıyla, cins Bouledogue Francais veya Fransız Bulldog adını Avustralya’da resmen kazandı.

1800’lerin geri kalanı boyunca Fransız Bulldog, Fransız toplumunun tüm katmanları için modanın zirvesi olarak kaldı. Fransız Bulldog ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler oldu ve 1890’larda İngiltere’ye gelişini yaptı. Fransız Bulldog 20’nci yüzyıl için de yüksek toplum için moda haline geldi ve 1909-1914 arasında ilk beş cins arasına girdi.

Fransız Buldozerleri yıllar boyunca birçok kalpte özel bir yer buldu ve bazı önemli sahipleri oldu. Sanatçılar, sosyalistler ve hatta krallar bir veya iki Fransız’a sahipti.

Kral Edward VII, yazar Colette gibi Devlet büyükleri bir Fransız Bulldog’a sahipti. Çar Nicholas Romanov bir dizi Fransız Bulldog’una sahipti.

1912’de Titanik’te seyahat eden bir Fransız Bulldog, görünüşe göre sahibi tarafından 750 dolarlık bir biletle gemiye alınması sağlandı, o zamanlar bu çok büyük bir paraydı.

Bulldoglar, havayolu seyahati sırasında en yüksek ölüm oranına maruz kalmıştır. Bu, durum ortaya çıkabilecek solunum problemlerinden kaynaklanmaktadır.

Bulldog’ların % 80’inden fazlası, genellikle doğal doğum sırasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle sezaryen ile doğar.

Fransız Bulldogları veya bu konudaki herhangi bir bulldog, doğal yüzücü değildir.

Fransız Buldozerleri, diğer köpeklere, özellikle aynı cinsiyetten olanlara karşı agresifleşebilir. Bu sorunları önlemek için, Fransız Bulldog’unuzu genç yaşlardan başlayarak sık sık sosyalleştirin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Golden Retriever

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir