1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier özellikleri

West Highland White Terrier
West Highland White Terrier
0

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier; küçük boyutuna rağmen aktifliğini daima sürdüren ve dayanıklı olmasıyla bilinen bir ırktır. Boyutuna bakıldığında beklenenin aksine kendine çok güvenen özgüven sahibi bir ırktır. Terrier türlerinden olan bu ırk özgürlüğüne çok düşkün bir hayvandır. Tam bir aile köpeğidir. Aile köpeği olmasının en önemli sebebi sadakatidir ancak bunun yanında bir diğer neden de zekasının yüksek olmasından dolayıdır. Sürekli hareketli ve dayanaklı olduğu için sağlam bir yapıya sahiptir. Çok çalışkan olmasıyla da bilinir. Çok çalışkan olmasının ve güçlü olmasının sebebi geçmişte fare avlamak için kullanılmasıdır. İşçi bir köpek de denebilir.

West Highland White Terrierin belirgin özellikleri yorulmak bilmeyen ve güçlü bir bünyeye sahip olması ile dünyaya ün salmıştır. Yüzünde zeki bir ifade taşıması ile dikkat çeker. Refleksleri çok yüksek olan bu köpek çok dikkatli yapısı ve olan her şeye anlık tepki vermesiyle de bilinir.

West Highland White Terrierin görünüşü kafatasının üst kısmının kubbe şeklinde nitelendirilmesiyle bilinir. Kafatasının üstünde sivri ve küçük tüylü kulaklara sahiptir. Gözleri simsiyah ve parlak bir görünüme sahiptir. Küçük ağzının yanında siyah bir burnu vardır. Bacakları sürekli hareket ettiği için güçlü, göğüs bölgesi ise adalelidir. Kuyruğunun uzunluğu ortalama olarak 15 cm’dir. Kuyruğu dik, zaman zaman ise eğilmiş bir halde durur. Tüyleri bir hayli uzun ve beyaz renktedir.

West Highland White Terrierin karakteri üstüne gidilmediği sürece çocuklarla çok iyi anlaşan bir özelliktedir. Çok bir bekçi köpeği olmasının sebebi rahatsızlık duyduğu anlarda havlaması ve reflekslerinin yüksek olmasından dolayıdır. Boyutu küçük olsa da kendi çapında koruyucu bir mizaca sahiptir. Kedileri kovalarla ancak bunun sebebi oyun oynamak istemesinden dolayıdır. Çoğu zaman hayvanların geneliyle çok iyi anlaşır ve oyun oynar. Sahibiyle de eğlenmeyi ve oyun oynamayı çok sever. Çevresindeki her türlü canlıya ve insana genellikle sevecenlikler yapar.

West Highland White Terrierin bakımı uzun tüylerinin düzenli olarak taranmasını şart kılar. Gerektiği zamanlarda yıkanabilir. Düzenli olarak gezdirilmesi ve oyun oynatılması gerekir.

West Highland White Terrierin beslenmesi ufak köpeklere özel olan kuru mamalarla yapılmalı, suyu daima taze tutulmalıdır.

Photo by form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Golden Retriever

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir