1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Shamo tavuğu

Shamo tavuğu özellikleri

Shamo tavuğu
Shamo tavuğu
0

Shamo tavuğu

Shamo tavuğu; ırkı Japonya’da değişikliğe uğramış olan Hint Asil ırklarından biridir. Bunların ataları Siyam (Tayland) kökenlidir. Japonya’da dövüş horozu meraklıları Şamo ırkını ortaya çıkarmış ve çoğaltmışlar. Daha sonra horoz dövüşçülüğü amacıyla diğer pek çok ülkeye götürenler olmuş, böylece bütün dünyada çok yere yayılmışlar.

Shamo tavuğu genel özellikleri;

Uzun boylu, dik duruşlu ve dik yapılı olurlar. Fiziki yapıları itibarıyla gerçek Asil tavuklarından pek fazla farklı değildir. Asillerden Malay’a göre biraz daha ince yapılı, Reza’lardan daha uzun boylu olurlar.

Etlik tavuk olarak Shamo tavukları iyi kalitededir. Büyümeleri yavaştır. Shamo’ların başka tavuk ırklarıyla yapılan melezleme çalışmalarıyla farklı tiplerde etlik tavuk çeşitleri geliştirmişler.

Yumurta veriminde diğer Asil ırklarından daha iyidirler.

Kuluçka yetenekleri ve civciv bakımında shamo tavukları çok iyidir.

Shamo tavukları dövüşçü olmalarına rağmen sahiplerine karşı uysal ve sakin tabiatlıdır. Güzel ve ilginç görünümleri sebebiyle günümüzde Amerika’da tutulan, sevilen süs tavuklarından olmuştur. Bantam (cüce veya bodur) tipleri de ayrıca geliştirilmiş.

Çoğu Asiller gibi Shamo tavuklarıda birbirleriyle geçinemezler. Aralarında kavgalar, dövüşmeler olur. Tavuklarda da horozlarda da geçimsizlik aynıdır. Bu yüzden bir erkek bir dişi olarak çiftler halinde ayrı yerlerde veya ayrı kümeslerde barındırmak gerekir. Daha civcivken bile yer paylaşamama kavgaları problem olur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Wyandotte Tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir