1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Ligorin Tavuğu​

Ligorin Tavuğu​ özellikleri

Ligorin Tavuğu​
Ligorin Tavuğu​
0

Ligorin Tavuğu​

Ligorin Tavuğu​; Dünyada en çok bilinen yumurta tavuklarının içerisinde yer alırlar. Bakımlarına göre yılda 300 Adet yumurta verdikleri gözlemlenmiştir. Ligorin Tavukları Gines Rekorlar kitabında senenin 364 günü yumurta yaparak yer almışlardır. İri ve Bantam olarak iki yapıda görülürler. Aktif ve oldukça hareketli davranışları vardır.

Çıktığı Ülke İtalya’dır. Senelik Yumurta Adeti 300 Adet’tir bu rakam bakımına göre değişmektedir. Yumurta rengi Beyaz’dır. Erkeklerde ağırlık 3.4 kg Dişilerde 2.5 kg gibidir. 4 adet tırnakları ve tek ibikleri vardır.
Renkleri çeşitlilik gösterir en çok görüldüğü renk Beyaz bunun yanında siyah benekli sarı kahverengi gümüş gibi renkleride vardır.

Ligorin tavukları çabuk erişkenlik gösterip 3.5 ile 4 aylıkken yumurtaya yatarlar. Ülkemizde bir çok kişi yumurta almak için bu tavuk ırkını kullanmaktadır. Et için beslenilmezler ama yumurta verimi düşenler kesilmekten kurtulamaz. Ligorin tavuklarının kilosu çok az olduğu için ve yumurta verimi yüksek olduğu için yumurta tavuğu olarak kullanılır. Ligorin tavukları beyaz yumurtladıkları için yumurtaları organik olarak görülmez bu nedenle köylerde pek ilgi gören bir ırk değildir. Hareketli gezmeyi severler az yem yerler ama yumurta verimleri oldukça iyidir, diğer tavuklara göre daha iyi uçarlar bunun nedeni hafif cüsseleridir.

Ligorin Tavuğu​; özgür ve hareketli bir yapıya sahip oldukları için gurk olmaları zordur. Tavuklar içerisinde en hızlı gelişip yumurtaya en hızlı düşen tavuklardandır, bir yıl içerisinde bakımlarına göre 250 ile 300 arası yumurta yapar.

Kuluçkaya yatmazlar bunun için yumurtalar kuluçka makinasında çıkar. Erken erişkenlik gösterir ve 4 ile 5 aylık olduklarında yumurtlamaya başlarlar.

 

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Frizzle tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir