1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Orpington tavukları

Orpington tavukları özellikleri

Orpington tavukları
Orpington tavukları
0

Orpington tavukları

Orpington tavukları; İngilizler türetmiştir. Hem yumurtası için hem tavuk eti amacıyla yetiştirilir. Fakat sadece eti, yumurtası için değil daha çok hobi amaçlı beslenen tavuklar sınıfına girerler. Çünkü iri cüsseli olmaları, hoş görünümleri, zengin renk çeşitleri ve yumuşak hatları Orpington türünü cazip kılmakta. Bu açıdan tercih edilmeleri (batı ülkelerinde) gün geçtikçe artıyor. Hareketli oldukları kadar uysaldırlar da.. Kuru ve çayırlık alanları severler. En popüler Orpington tavukları sarımsı devetüyü rengi (buff) olanlarıdır. Buff denen Orpingtonlar iyi kuluçka tavuklarından olmalarıyla da övülüyor. Siyah ve mavi renklileri nadirdir.

Orijinal Orpington tavukları ilkin siyah idi. 1887’de William Cook tarafından geliştirildi. Minorka, Langshan ve Plymouth Rock ırklarından çaprazlama melezlemelerle bu yeni kalıcı hibrit ırk elde edilmiş. William Cook yeni ırka isim olarak Kent’teki memleketinin (doğum yeri olan kasabanın) ismini vermiş. İlk Orpington tavuklarının görünüşleri Langshan tavuklarına çok benzeyip siyah idiler.

1889 – 1905 yılları arasında W. Cook ayrıca beyaz, sarımsı deve tüyü rengi ve mavi renkli Orpington çeşitlerini geliştirdi. Bu hayvanlar yumurtlama kapasiteleri ile meşhur idiler.

Kafaları ve ibikleri küçük, kuyrukları kısadır. Horozları 4 kilo olabilmektedir. Tavukları ortalama 3,5 kilo civarında ağırlıktadır. Bolca ve sık lifli tüyleri bu tavukları bayağı iri gösterir. Yumuşak görünümlü sık ve uzun tüyleri neredeyse bacaklarının tamamını gizler. Tüylerinin sık, ince, bol lifli olması dolayısıyla Orpingtonlar soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Kanatları kısa ve küçük olduğundan bahçe çitlerinin yüksek olması gerekmez. Uçamazlar.

Orijinal renkleri kabul edilen siyah, beyaz, sarımsı deve tüyü rengi ve mavinin yanısıra günümüzde çok çeşitli renklileri mevcuttur. Kırmızı, kahverengi tonları bazı renklerle karışık benekli ve kırçıllı da olabiliyorlar.

Orpington tavukları genel özellikleri;

İnsan’a yakın davranırlar. Yabanilikleri yoktur. Oldukça uysal bir yapıya sahip Orpington tavukları küçük çocuklu aileler için uygun evcil hayvanlardandır. Son zamanlarda Avrupa ve Amerika’da popüler olup tercih edilmeleri günden güne artıyor. Diğer kümes hayvanlarına göre daha zeki olma özellikleri görülen bu tavuklara bazı oyunlar, numaralar öğretilebilmekte. Ayrıca ismini çağırınca gelmeyi de öğrenirler.

Orpington tavukları yumurta verimi yılda 110 – 160 kadardır. Kışın yumurtadan kesilmezler. Gurk olmaları diğer ağır yumurta tavuklarına göre daha sık gerçekleşir.

Resim flickr Alıntıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Araucana tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir