1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Bull Terrier

Bull Terrier özellikleri

Bull Terrier
Bull Terrier
0

Bull Terrier

Bull Terrier; inatçı, doğası gereği bağımsız, sahibine çok sadık, sağlam ve kaslı bir köpektir. Terrier ailesine aittirler ve çeşitli avcılık faaliyetlerinde, kan sporlarında, haşarat ve diğer küçük hayvanları avlamak için 1800’lerin ortalarında yetiştirilmişlerdir.

Boğa Teriyerleri, artık soyu tükenmiş  Old English Bulldog ve Manchester Terrier’den üretildi. Cins, haşarat avcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi – küçük teriyerin hızı ve çevikliği ile bulldog’un kaslı yapısını karıştırdı. Karışım, yetenekli bir dövüş köpeği üretmeyi amaçlıyordu.

Bull Terrier oldukça şiddetli ve sert olsa da, bugün bir çok cins gibi zamanla bir arkadaş köpek olarak geliştirildi. Şimdilerde ise büyük bir sevgi ile çocuklarla arası çok iyidir. Bull Terrier güçlü ve bağımsız bir hayvandır ve en iyi şekilde deneyimli bir sahip tarafından idare edilip eğitilmez ise ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar çıkartabilir.

Bull Terrier, geçmişine bakılmaksızın tehlikeli bir köpek değildir. Aslında, Bull Teriyerleri tüm dünyada büyük bir popülariteye sahiptir ve Avustralya’da birçok evde bakılmışlardır. Stafford tipi Bull Terrier küçük ve en soğukkanlı köpek olarak kabul edilir.

Yine de daha büyük çocukları olan bir ailede Bull Terrier bulundurmak en iyisidir. Cinsin bağımsız doğası ve gücü, küçük çocuklar için zor bir yönetim anlamına gelebilir. Diğer köpeklere yönelik saldırganlığın da Bull Terrier ile bir faktör olduğu bilinmektedir. Her zaman olduğu gibi, bu en iyi erken sosyalleşme ve tutarlı bir disiplinle engellenir.

Bull Teriyerleri evin içinde olmaktan hoşlanırlar ve mutlu kalmak için fazla ilgiye ihtiyaç duymazlar. Cilt alerjilerine yatkındırlar. Bull Terrier dışarıda yaşıyorsa, haftada en az bir kez yıkamak en iyisidir.

Bull Teriyerleri genellikle 51 ila 61 cm arasındadır ve 20 ila 33 kg arasında olmalıdır. Genellikle 10 ila 14 yaşları arasında yaşarlar.

Bull Terrier, enerjik, gürültülü ve bağımsız bir köpektir. Hem yetişkinler hem de aileler için popüler bir arkadaş olan modern Bull Terrier, çocuklara karşı iyidir, ailesine çok sadık, eğlenceli ve iyi huyludur.

Ne yazık ki, Bull Terrier, aslında diğer terrier alt türlerinin hatası olan bir dizi saldırı ve davranış problemi nedeniyle genellikle şüpheyle bakılır. Pit-Bull Teriyerleri, Amerikan Staffordshire Teriyerleri ve benzerleri, genellikle rapor edilen bu tür saldırıların kışkırtıcılarıdır.

Bull Terrier genellikle meraklı, cesur ve maceracı bir köpektir. Ailelerine çok sadıktırlar ve kısa bir dostça karşılaşmadan sonra yabancılara ısınırlar. Bull Terrier bazen diğer hayvanlara, özellikle diğer köpeklere karşı saldırganlık gösterecektir, ancak bu durum genellikle köpek yavruyken sosyalleştirerek önlenebilir.

Cinsin çok fazla ilgiye ihtiyacı yoktur, ancak çok sadık hayvanlardır ve düzenli insan teması, cilt alerjilerini önlemek için banyo ve günde en az iki kez yürüyüş gerektirir. Bull Teriyerleri, birçok cins gibi, uzun bir süre yalnız bırakılırsa ayrılık kaygısı yaşama eğilimindedir ve bunun sonucunda davranış sorunları geliştirebilir.

Bull Terrier eğitilebilir ancak sağlam bir sahip gereklidir ve net bir iletişim sürdürülmelidir. Bağımsız yapıları, genellikle bir sahibin komutlarının göz ardı edilebileceği anlamına gelir. Otoriteyi sürdürmek için iyi ve tutarlı bir disiplin şarttır.

Modern Bull Terrier, çocuklar arasında iyi bir üne sahip olsa da, küçük çocukların etkileşimler sırasında denetlenmesi önerilmektedir. Yüksek enerji seviyeleri ve güçlü yapıları, küçük çocuklar için çok zor olabilir.

Kalp Kusurları ve Kalp Hastalığı. Bull Terriers’daki kalp kusurları da oldukça yaygındır ve sızıntı yapan kalp kapakçıkları veya kanı gereken miktarda taşımak için çok dar valf’ler içerebilir. Bu kusurlar, kalp hırıltısına veya düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır: öksürük, uyuşuk davranış, aşırı kilo kaybı veya kilo alma, nefes darlığı. Bu işaretlerden herhangi birini görüyorsanız, yardım için bir veteriner hekime görünün.

Polikistik Böbrek Hastalığı (PKD). PKD hem Bull Terrier hem de Minyatür Bull Terrier’i etkiler. Kalıtsal bir durumdur ve semptomlar genç yaşta ortaya çıkmaya başlayabilir. Polisistik Böbrek Hastalığı, böbreklerde sıvı kistlerinin oluşmasına neden olarak onların düzgün çalışmasını engelliyor. Semptomları: İştahsızlık, kusma, aşırı su içme, kuru veya soluk diş etleri ve uyuşuk davranış.

Sağırlık, herhangi bir cins gibi, Bull Terrier’de ortaya çıkar ve dört haftalıkken tespit edilebilir. Bull Terrier’inizin işitme kaybı yaşadığını düşünüyorsanız, veterineriniz durumu belirlemek için bazı testler yapabilir.

Bull Terrier, ilk olarak Mayıs 1862’de Birmingham Show’da tanıtıldı. James Hinks, sahibi ve satıcısıydı ve modern Bull Terrier’ın orijinal yetiştiricisi olarak kabul ediliyor. Cins, şimdi soyu tükenmiş Eski İngiliz Bulldog ve Manchester Terrier’ın bir karışımıydı. İngiltere’de tanıtılmasından sonra hızla popülerlik kazandı ve 1887’de Bull Terrier Kulübü kuruldu.

Cins, başlangıçta haşarat avlamak ve öldürmek için geliştirildi, ancak aynı zamanda köpek dövüşü gibi kan sporlarıyla da tanındı.

Avrupa’ya girişinin ardından Amerika’da popüler hale geldi ve Bull Teriyerleri, 1895’te Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından resmen tanındı. Amerikan Kulübesi Kulübü, Minyatür Bull Terrier adlı ikinci bir cinsi ancak 1992’de tanıdı.

Bull Terrier’in rolü avcı dan eşlik köpeği olarak değiştirildi. Cins, çocuklara karşı mizacı geliştirmek için geliştirildi ve günümüzün Bull Teriyerleri enerjik, arkadaş canlısı, çok sadık ve oynamaya isteklidir.

Ayırt edici yüzleri, kaslı yapıları ve kısa parlak kürkleri, bir dizi filmde, televizyon programında, reklamlarda ve diğer popüler medyada yer alarak cinsi tanıdık.

İyi bir sebep olmadıkça Bull Terrier havlamaz. Çok sadık köpeklerdir ve yabancılara havlarlar, ancak sahibi tarafından tanıtıldıktan sonra Bull Terriers herkesi arkadaş ve refakatçi olarak kabul edecektir.

Bir Bull Terrier’in küçük yaştaki çocuklarla fazla teması yoksa, onlara karşı pek hoşgörülü olmayabilir. Bull Terrier’li küçük çocuğu olan ailelerin gözetimi çok önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hedef, bir dizi reklam kampanyasında Bull Terrier kullandı ve bu, türün ailelerle popülaritesini artırdı.

Bull Teriyerleri genellikle inatçıdır; bu, bağımsız huylu av ırklarının ortak bir özelliğidir. Köpeğiniz sorumluluk almaya çalışıyorsa, bunun nedeni sizi hakimiyet’i için zorlamasıdır. Bu durumda iyi bir disiplin gereklidir.

Bull Teriyerleri genellikle yiyeceklere oldukça fazla sahip olurlar ve yemeklerine yaklaşan diğer evcil hayvanlara veya insanlara karşı saldırganlık gösterebilir. Onları yemeye bırakmak en iyisidir veya küçük yaşlarda eğitilerek yol göstermek lazımdır.

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Border Collie

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir