1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Border Collie

Border Collie özellikleri

Border Collie
Border Collie
0

Border Collie

Border Collie; dünyanın en zeki ve en popüler köpek ırklarından biridir. Başlangıçta zekası ve itaati nedeniyle bir çoban köpeği olarak geliştirilen Border Collie, arkadaş canlısı mizacıyla tanınan orta büyüklükte bir köpektir.

Border Collie köpekleri, pürüzsüzden pürüzlüye değişen kalın, çift katlı tüylere sahiptir ve en popüler olan siyah ve beyaz olmak üzere çeşitli renklerde olurlar. Pırıl pırıl, sağlıklı bir tüy elde etmek için köpek düzenli olarak fırçalanmalı veya taranmalıdır ve sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Göz renkleri genellikle kahverengi veya mavidir, ancak bazılarının özellikle mercanların genellikle iki farklı renkli gözü vardır. Bazı Border Collie cinsi köpekler sivri, dik kulaklara sahipken, bazılarının kulakları düşmüş veya yarı aşağıya düşüktür.

Çalışan köpekler olarak yetiştirilirler ve övgü alırlar. Border Collie, büyük bir dayanıklılığa sahip oldukça enerjik bir köpektir ve bu nedenle bol miktarda egzersize ihtiyacı vardır. Bu, onları güvenilir, yardımsever ve sadık bir çiftlik işçisine ihtiyaç duyan çiftçilerin favorisi yapar.

Sağlıklı erkekler genellikle 17 ila 20 kg arasındadır ve yaklaşık 48 – 56 cm boyunda olurlar. Dişiler genellikle 12-19 kilogram arası ve 46-53 cm boyunda olmaktadırlar

Bir Border Collie’nin ortalama ömrü yaklaşık 13 yıldır, ancak 16 yıldan uzun yaşayan köpekler o kadar nadir değildir. Aslında, en uzun yaşayan dördüncü köpek bir Border Collie’dir

Border Collie, sıklıkla en zeki köpek ırkı olarak adlandırılır ve bu nedenle fiziksel aktivitenin yanı sıra önemli ölçüde zihinsel uyarım gerektirir. Bu nedenle, çeşitli rekabet sporlarında en başarılı ırklardan biridir ve polis köpekleri, arama kurtarma köpekleri olarak çok başarılıdırlar.

Bir işkolik olarak ününden dolayı, Border Collie köpeğinin mizacı zorlu ve enerjik olabilir, ancak yine de eğlenceli olabilir. Bu nedenle, kendilerine kapsamlı oyun ve egzersiz sağlayabilecek sahiplerle daha iyi durumdadırlar. İhtiyaçları karşılanmazsa, endişe geliştirebilir ve yıkıcı hale gelebilir ve hatta bazıları kaçış haline bile gelebilir. Bu nedenle yapacak hiçbir şey olmadan çok uzun süre yalnız bırakılmamalıdırlar.

İçgüdüsel olarak sürü istekleri nedeniyle başka evcil hayvanları veya çocukları olan aileler için ideal değildir. Bununla birlikte, diğer evcil hayvanlarla mutlu bir şekilde bir arada yaşamaları imkansız değildir.

Border Collie yavruları, utangaçlığı önlemek için diğer hayvanlarla ve genç yaştaki insanlarla sosyalleştirilmelidir. Sürekli ve iddialı bir liderliğe, çok fazla egzersize ve zihinlerini meşgul edecek bir şeye ihtiyaçları vardır. Sahiplerin Border Collie’lerini her gün uzun ve tempolu bir yürüyüşe çıkarmaları tavsiye edilir. İhtiyaçlarını karşılayacak vaktiniz yoksa, bir Border Collie sizin için uygun olmayabilir.

Diğer birçok çalışan ırk gibi, Border Collie cinsi köpekler de harekete duyarlıdır ve bu onların hareketli araçları kovalamasına neden olabilir.

Artrit, Yürüyüş anormalliği, Kitle lezyonu, Kireçlenme, Yara gibi sağlık sorunları vardır

Kalça displazisi (daha büyük köpeklerde yaygındır), uyluk kemiği ve kalça ekleminin birbirine tam olarak uymadığı ve ağrıya ve topallığa neden olduğu bir durumdur. Artrit, durumun bir sonucu olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir.

Collie göz anomalisi, gözde anormalliklere neden olan ve nadir de olsa önemli görme bozukluğuna neden olabilen kalıtsal bir göz hastalığıdır. Genellikle iki yaşında ortaya çıkar ve tedavisi yoktur.

Epilepsi. Muhtemelen kalıtsal epilepsi, alışılmadık davranışlar, baş dönmesi, sertlik ve bayılma nöbetleri şeklinde kendini gösterebilen nöbetlere neden olan nörolojik bir hastalıktır. İzlemesi korkutucu olsa da, etkilenen köpeklerin prognozu genellikle oldukça iyidir ve tedavi mevcuttur.

İşitme kaybı. Border Collie’de meydana gelebilecek iki tür işitme kaybı vardır. Birincisi pigment ile ilişkilidir ve yavru köpeklerde meydana gelirken, ikincisi, yavruların normal işitsel yanıta sahip olduğu ancak 1 ila 8 yaşları arasında kademeli olarak işitme kaybının olduğu yetişkin başlangıçlı durumdur.

Nöronal ceroid lipofuscinosis, gösteri için yetiştirilen Border Collie ile sınırlı nadir bir hastalıktır. Ciddi nörolojik bozukluğa neden olur ve etkilenen köpekler genellikle 2 yaşını geçme mücadelesi verir. Tedavi yoktur, ancak taşıyıcıları ve enfekte köpekleri tespit etmek için bir DNA testi mevcuttur.

Kapana kısılmış Nötrofil Sendromu. Border Collie ayrıca, beyaz hücreler üreten ancak onları etkili bir şekilde kana salamayan kalıtsal bir hastalık olan tuzak nötrofil sendromu geliştirebilir. Etkilenen köpeklerin, genellikle savaşamayacakları enfeksiyonlardan ölmelerine yol açan, riskli bir bağışıklık sistemi vardır. Sendromdan sorumlu genin yaygın olduğuna ve muhtemelen cinsin atalarında var olduğuna inanılıyor. Tedavisi yoktur, ancak etkilenen köpekler ve taşıyıcılar bir DNA testi ile tanımlanabilir.

Diğer sorunlar. Daha az görülen hastalıklar arasında juvenil karataktlar, osteokondrit (eklem iltihabı), hipotiroidizm (tiroid bezinin yeterince tiroid hormonunu üretmediği) ve diyabet bulunur. “Double merle” Border Collie (yani, iki merle ebeveyni olan Border Collie) muhtemelen görsel ve / veya işitsel bozukluklara sahiptir.

Border Collie’nin ne zaman ortaya çıktığı hakkında çok az şey biliniyor, ancak nispeten yeni bir tür. Bilinen en eski tasvir, Thomas Bewick’in 1800 öncesi çalışması The History of Quadrupeds’teki ahşap gravürlerinde,  günümüz ırkına benziyor. Başlangıçta “İskoç Koyun Köpeği” olarak anılan bu köpek, Northumberland’de doğmuştur ve Britanya Adaları’nda yaygın olarak bulunan kara ırkı kolonilerinden gelmektedir. Muhtemelen ismin İngiltere ve İskoçya sınırı boyunca ırkın kökeninden geldiği tahmin edilmektedir.

Muhtemelen Border Collie’nin ataları, Celtics’e koyun gütmeyi getiren Romalılarla birlikte Britanya Adaları’na gelmişlerdir. Ancak bugün bildiğimiz şekliyle Border Collie köpeği, 1893 yılına kadar Border Collie ırkının öncüsü olarak gösterilen damızlık köpeği Old Hemp’in doğumuyla ve 1901’de onun doğumuyla ortaya çıktı.

Cins, 1890’larda Birleşik Krallık’tan çalışan köpekleri ithal eden Yeni Zelanda’dan James Lilico tarafından Avustralya’ya tanıtıldı. En az yüz yıldır var olmasına rağmen, modern Border Collie köpeği, 1995 yılına kadar American Kennel Club tarafından resmen tanınmadı.

Bramble, Dünya da 4’üncü en uzun yaşamış bir Border Collie oldu (27 yaş) köpek yaşına göre 189). Sahipleri, çoğunlukla pirinç, mercimek ve organik sebzelerden oluşan vezeryen bir diyetle beslediler ve bol egzersiz yaptılar..

Fotoğraf: Oleksandr Pidvalnyi:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Poodle köpek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir