1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Basset Hound

Basset Hound özellikleri

Basset Hound
Basset Hound
0

Basset Hound

Basset Hound; kısa, kaslı bacakları ve bir çift uzun sarkık kulağı olan orta büyüklükte evcil bir köpektir. Basset Hounds vücutları çok uzundur. Aslında, uzun olduklarından daha uzundurlar ve bacakları bu büyüklükteki herhangi bir köpeğin en kalın kemiklerine sahiptir.

Basset Hound, Bloodhound ile ilgilidir. Kısa ve pürüzsüz bir tüyü vardır ve büyük sarkık kulaklar ile donatılmıştır.

İlk olarak Fransa’da merak için geliştirilen bu cins, aristokrasi arasında çok popülerdi. Kısa olmasına rağmen, Basset Hound sahibinin, daha fakir avcıların bir ata sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırarak, arkasından yürüyerek takip etmesine izin verirdi.

Basset Hound,  sahibinin sevgisi için çabalamaktan ziyade kendini memnun etmeye daha fazla ilgi gösteren çok bağımsız bir türdür. Eğitim, cins için bir angarya olabilir ve talimatların köpeğin kendi hızında kabul edilmesi veya basitçe göz ardı edilmesi yaygındır. Evdeki diğer hayvanlarla, hatta kedilerle bile iyi geçinme konusunda büyük bir üne sahiptirler.

Özellikle sağlam yapıları için yetiştirilen birkaç kısa ırk gibi, Basset Hound da eklemlerinde ve daha sonraki yaşamlarında sorunlar yaşayabilir. Ayrıca, özellikle şımarıksa, çok fazla kilo almaya eğilimlidirler. Düzenli egzersiz bu köpek için bir zorunluluktur.

Basset Hound, tavşan gibi küçük hayvanları avlamak için geliştirildiğinden, onları yürüyüşe çıkarırken çoğu zaman çekebilirler. Eğer sahibi onu bırakırsa, Basset Hounds diğer küçük köpekleri veya kedileri, hatta bazen arabaları bile kovalama eğiliminde olacaktır.

Ortalama bir Basset Hound, 30 ila 38 cm arasında ölçülür ve 18 ila 27 kg arasında olmalıdır. Basset Hounds, 11 ila 12 yaşları arasında yaşar.

Basset Hounds, sakin ve büyük ölçüde iyi huylu bir mizaçla harika bir üne sahiptir. Avcılık geçmişi olan Basset Hound, diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşarken genellikle iyi huylu ve huzurlu olan çok sadık bir köpektir.

Bununla birlikte, şiddetli bağımsızlıkları ile tanınırlar ve inatçılığı genellikle eğitim ve günlük disiplin konusunda zorluklara yol açabilir. Basset av köpekleri, komutlara uymak yerine genellikle kendilerine uysa da, sahiplerini rahatsız etmeye çalışmıyorlar. Cins, sahibinin ruh haline çok duyarlıdır ve eğer iyi eğitim, rutin ve disiplin standartları mevcutsa, Basset Hounds mükemmel olacaktır.

Blood hound’un yakın bir akrabası olan Basset Hound, ilginç kokularla kolayca dikkati dağılabilir ve diğer her şeyi görmezden gelebilir. Cins doğal olarak meraklı olduğundan kokuları takip etmek, Basset Hounds’un ihtiyaç duydukları zihinsel uyarımı almaları için harika bir yoldur.

Basset Hounds, çocuklara karşı çok sevecen. Çok sakin ve huzurlu köpeklerdir ve oynandıklarında büyük bir sabır ve hoşgörü gösterirler. Bununla birlikte, Basset Hound herhangi bir istismara dayanmayacağından, küçük çocuklar denetlenmelidir.

Bağımsız bir köpeği eğitmesine rağmen, doğru bir şekilde yaklaşılırsa, görev çok başarılabilir. Basset Hound’un diğer ırklar kadar zeki olmadığı yaygın bir inanıştır, ancak durum böyle değil. Basset Hound’ınız için yapabileceğiniz en iyi şey net talimatlar, tutarlı disiplin ve dikkat dağınıklığı olmayan bir alanda eğitimdir.

Bu cinsi halka açık yürüyüşlere götürürken dikkatli olun. Avcılık geçmişleri nedeniyle, Basset Hounds liderliği bıraktığında ortalıkta dolaşma eğiliminde olacaktır. Burnu çok iyi koku aldığından küçük hayvanları takip eder ve hatta kovalıyor olabilir.

Intervertebral Disk Hastalığı. Basset Hounds, özellikle sırt problemlerine eğilimlidir. Bu, omurlar arasındaki disk hasar görerek şişlik ve sızıntıya neden olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Yaygın semptomlar şunları içerir: hareketsizlik veya uyuşuk davranış, titreme, topallama veya yemek yemek için eğilememe. Bu davranışları fark ederseniz, veterinerinizle iletişime geçin.

Kalça Displazisi. Kalça düzgün şekillenmediğinde, zamanla olası bir topallığa yol açar.

Pannus, kornea üzerindeki anormal doku büyümesidir ve Basset Hound’u etkileyebilir. Kiraz gözü, üçüncü göz kapağı bezinin prolapsusu için yaygın bir terimdir. Sonuç, üçüncü bir ters göz kapağıdır. Bu durum genellikle basit bir ameliyatla düzeltilebilir.

Basset Hound’da obezite çok yaygındır ve küçük bacaklarındaki ekstra ağırlık nedeniyle bir dizi taşıma durumuna neden olabilir. Bir Basset Hound’a, ne zaman mama verirseniz verin, yemekten geri kalmaz. Fazla kiloların sırt ve bacaklarda ciddi eklem rahatsızlıklarına neden olabileceğini unutmayın.

Basset Hound’un Blood hound’un atası St. Hubert Hound’un doğrudan soyundan geldiğine inanılıyor.

Basset Hounds,  ‘düşük’ anlamına gelen basset, Fransa’dan geliyor. Kısa ve tıknaz fiziği, öncelikle aristokrasi için bir arkadaş köpek olarak ve daha sonra avlanmak için geliştirildi. Basset Hound yaya olarak takip edilebildiği için at sırtında avlanmayı göze alamayanlar için popüler bir avcılık türüdür.

Basset Hound’un Lord Galway ile İngiltere’ye gelmesi 1800’lerin ortalarında oldu, ancak köpeği göstermedi ve cinsi İngiltere’de oldukça bilinmiyordu.

1874’te Sir Everett Millais, Basset Hound’unu İngiltere’ye tanıttı ve ırkını vatandaşlarına tanıtmaya başladı. İngiliz yetiştiriciler ve meraklıları arasında gerçek ‘Basset Hound’un babası’ olarak kabul edilir.

Amerikan Kulübesi Kulübü, ilk Basset Hounds’u 1885’te kaydetti ve bu türün muhtemelen kolonilere bu zamandan çok daha önce tanıtıldığına inanılıyor. 1928’de Time Magazine, kapağında bir Basset Hound’a yer verdi ve cins, yetiştiricilerden ve genel halktan çok daha fazla ilgi görmeye başladı. 1960’larda Hush Puppy Shoes, Basset Hound’u markasına dahil etti ve cins, kısa sürede daha da tanınır hale geldi.

Yurtdışındaki oldukça etkileyici başlangıçları göz önüne alındığında, Basset Hound bugün özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler bir türdür. Halen 28. olarak sıralandığı American Kennel Kulübünde kayıtlı 155 ırk köpeğin arasında en popüler cinslerden biridir.

Basset Hounds, Fransa aristokrasisinde çok popüler olan meraklı küçük köpekler olarak başladı. Fransız Devrimi’nden sonra, Basset Hound, sıradan köylülerin ihtiyaçları nedeniyle kucak köpeğinden av köpeğine geçti.

Cins, zaman zaman tembellik ile ünlüdür. Basset Hounds, sağlıklı kalmak için diğer köpekler kadar egzersiz gerektirir. Bazen yürüyüşe çıkmak için onları arabanın dışına sürüklemeniz gerekir.

Basset Hounds, eklemleriyle ilgili bazı ciddi sorunlara eğilimlidir. Uzun, yoğun vücutları ve kısa kalın bacakları, bu bölgelerde ağrılı durumların oluşabileceği anlamına gelir. Bu sağlık sorunlarından kaçınmanın en iyi yolu, köpeğinizi aşırı beslemekten kaçınmaktır. Basset Hounds, kilo almasıyla ünlüdür.

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir