1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Serama tavuğu

Serama tavuğu özellikleri

Serama tavuğu
Serama tavuğu
0

Serama tavuğu

Serama tavuğu; Malezya’nın Kelantan eyaletinde son 50 yıldır orijinal bir süs ırkıdır. Cins ayrıca Ayam Serama ve Malezya Serama olarak da bilinir. Ağırlığı 500 gramdan az olan dünyanın en küçük tavuk cinsidir.

Ufak bir tavuk ırkıdır. Serama tavuğu, dik bir kuyruk ve çıkıntılı göğüs ile dik bir yürüyüşe sahiptir.

Serama tavuğu gerçek bir cüce cinstir, yani bu cinsin standart bir versiyonu yoktur. Bu cinsin her zaman evcil hayvan olarak popüler olmuştur ve aynı zamanda süs tavuğu cinsi olarak da oldukça popüler olmuştur .

Dünya çapında da çok popülerdirler. Cins ilk olarak 2011’de Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmellik Standardına kabul edildi. Aşağıdaki Serama tavuğunun özelliklerini, davranışını, mizacını ve tam cins profilini gözden geçirin.

Serama Tavuğu Genel Özellikleri;

Serama tavuğu çok dik küçük bir kuştur ve göğsü yüksektir ve kanatları neredeyse yere değecek şekilde yukarı doğru durur. Böyle görünümleri nedeniyle Malezya’da cesur savaşçılar ve baş melek tavukları olarak tanımlanırlar.

Vücutları kısadır ve göğüsleri yüksek, dolgun ve öne doğru kaslı bir yapısı vardır. Vücut ölçülerine göre oldukça büyük kanatları vardır. Omuzları yüksek bir şekilde ayarlı durmaktadır.

Serama tavuğunun kuyruğu dolgundur ve yukarıyı gösterir. Vücutları ve kuyrukları arasında çok az boşluk vardır veya hiç yoktur. Baş küçük ve sırt kuyruğa yakındır.

Serama tavukları kırmızı renkli tek tarağa sahiptir. Kırmızı gerdanları vardır ve kulak memeleri kırmızı veya kırmızı beyaz karışımıdır. Bacakları orta ila uzun uzunluktadır. Bacaklar düzdür ve tam ve kaslı bir vücuda izin vermek için geniş olarak ayrılmıştır.

Bu tavuk cinsi hemen hemen her renkte karşımıza çıkabilir. Dünyanın en küçük tavuk cinsidir. Tipik olarak ağırlığı 500 gramın altındadır. Ancak Malezya’da 250 gramın altında daha küçük kuşlar bile mevcuttur.

Serama tavuğu çok arkadaş canlısı ve uysaldır. İnsanlarla birlikte olmayı sever. Ve Amerika’daki en popüler evcil hayvanlardan biridir. Serama Horozu büyük ırkların çoğundan çok daha sessizdir.

Ancak horozlar saldırgan olabilir ve kavga etmemeleri için bir arada tutulmamalıdırlar. Bu tavuklar hızla büyür 16 – 18 hafta’da olgunluğa ulaşır. Tavuklar tüm yıl boyunca yumurta bırakırlar.

Küçük açık kahverengi yumurtalar bırakırlar ve kuluçkaya yatma eğilimi gösterirler.

Tropikal bölgelerden gelmelerine rağmen oldukça dayanıklıdırlar. Ancak özel bakım gerekebiliyor çok soğuk ve çok sıcak hava iyi gelmeyebilir.

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Welsummer tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir