1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Frizzle tavuğu

Frizzle tavuğu
Frizzle tavuğu
0

Frizzle tavuğu

Frizzle tavuğu; Tüylerin yanlış yöne kıvrılmasına yol açan gen yüzyıllardır bilinmekte ve bu tüy tipine sahip kuşlar da Friesland kuşları olarak bilinir. (Friesian ile karıştırmayın). 1600 de yayımlanan Aldrovani’nin kümesçilik kitabında bu türde tüylere sahip kuşlar gösterilmiştir. Günümüzde bu özelliği sevimli ve havalı bulduğumuz gibi bir Victorian çağı kümesçilik yazarı da bu tip tüye sahip kuşları “sanki bir çalılıktan ters şekilde çekilerek çıkarılmış” gibi görünmekle ifade etmiştir.

İki doz kıvırcık geninin dar ve kırılgan kanatlara yol açabileceğini anlamak önemlidir. Bu tarz kuşlara bazen çizgi roman kitabındaki üzerine yıldırım düşmüş karakterlerin görünümüne benzediğinden espriyle karışık çarpılmış da denmektedir. Bunu engellemek için yetiştiriciler genellikle doğru tipte normal, pürüzsüz tüylü kuşlarla çaprazlamaktadır. Frizzlelarla birlikte her yıl yumurtalardan az sayıda pürüzsüz tüylü kuş çıkar. Bu çarprazlamayı yapmak tüyleri geniş ve iyi kalitede tutar.

Frizzle tavuğu genel özellikleri;

Kıvırcıklar iyi huyludur, iyi kuluçkaya yatar ve annelik yapar ve genellikle diğer türler için üvey anne olarak kullanılır. Gösteri için üretilen bir tür için makul yumurtlayıcıdır. Kesinlikle bir konuşma konusudurlar. Frizzle çeşitli renklerde bulunur, ancak genellikle minyatür şeklinde görülür. Büyük Frizzle’lar zaman zaman ortaya çıksa da tekrar gözden kaybolurlar. Bunun nedeni hava şartlarından korunmaya çok ihtiyaç duymaları olabilir. Frizzle tüyü su geçirmez değildir ve minyatürler ev içinde bakıma daha uygundur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Welsummer tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir