1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Rhode island red tavuğu

Rhode island red tavuğu özellikleri

Rhode island red tavuğu
Rhode island red tavuğu
0

Rhode island red tavuğu

Rhode island red tavuğu; diğer bir adıyla da RIR cinsi tavuklar en çok sevdiğim, beğendiğim ırkların başında yer almaktadır. Tavuk bakıcıları besledikleri tavukların dayanıklı, uyumlu, hızlı gelişen, hem et hem de yumurta verimi yüksek ve genelde de kahverengi yumurta yapan bir tavuk olmasını ister. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Rhode island Red Tavuğu bu özellikleri taşıyan saf kan ırkların en başında geliyor. Bu sebeple en sevdiğimiz ırkların en tepesine Rhode island Red cinsini koyuyoruz.

Rhode island red genel özellikleri;

Ufak bir malumat sonrasında Rhode island Red tavuk ve horoz hakkında birkaç bilgi sunalım. Bu tavuk cinsinin kırmızı ve beyaz iki farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Fakat kırmızı renkli olanları daha meşhurdur.

Rhode island Red tavuk yılda ortalama 260 civarında kahverengi yumurta yaparlar. Yumurtaları ortalama 65 -7 0 gram kadar aralıklarında olur.

Rhode island Red Horozu 3,9 kilogram, tavuğu ise 3,5 kg civarında olmaktadır.  Bu özelliği sebebiyle yumurta verimini kaybeden tavuklarınızı eti sebebiyle de değerlendirebilirsiniz.

Rhode island Red cinsinin dikkat çekici özelliklerinden biriside, hibrit tavuk cinsi ortaya çıkarmada Rhode island Red Horuzunu genelde baş aktör olarak görürsünüz. Bu sebeple kümesinizde horoz olarak da bu cinsi barındırmanın akılcı olacağını düşünüyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Amrock Tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir