1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Dong Tao Ejderha Tavuğu

Dong Tao Ejderha Tavuğu özellikleri

Dong Tao Ejderha Tavuğu
Dong Tao Ejderha Tavuğu
0

Dong Tao Ejderha Tavuğu

Dong Tao Ejderha Tavuğu; Vietnamlı bu mutant tavuk türünün bacakları insan bileği kalınlığına ulaşabiliyor. Eti çok değerli olan bu tür bacakları yüzünden diğer türlere oranla daha az yumurtluyor, bu da onu daha nadir yapıyor.

Dong Tao tavuğu Vietnamca : gà Đông Tảo, aynı zamanda Ejder Tavuğu veya Vietnam Tavuğu olarak da bilinir , Hanoi yakınlarındaki Khoái Châu Bölgesi’ndeki Đông Tảo köyünden gelen, geniş ayaklı nadir bir Vietnam tavuğu türüdür

Genellikle çok lüks restoranlarda servis edilen ejder tavukları, Başkent Hanoi’ye yaklaşık 20 km uzaklıktaki Khoai Chau ilçesinin Dong Tao kasabası ana vatanlarıdır..

Dong Tao tavukları, Vietnam’da bir incelik olarak değerlendirilir . Büyük bacakları yumurtadan çıkmayı zorlaştırdığı için üremeleri zordur ve ayrıca sıcaklıktaki değişikliklere karşı hassastırlar. Tavuklar genellikle yumurtaları iri bacaklarıyla kırarlar, bu nedenle yumurtalar genellikle bir kuluçka makinesinde tutulur. Tavukların beş ila altı kilogram ağırlıkta kesime hazır hale gelmesi sekiz aydan bir yıla kadar sürer.

Tavukların sarılı bacakları kırmızımsı pullarla kaplıdır ve yetişkin bir insanın bileği kadar kalınlaşabilir.

Normal tavuklara göre üç misli daha ağır olan bu türün ayaklarından yapılan çorbanın Viagra etkisi yaptığı biliniyor

Bir erkek yetişkin Dong Tao Ejderha tavuğu 6 kg ağırlığa sahip olabilir. Tavuklar genellikle beyazdır, Horozlar renkli tüylere sahiptir.

Dong Tao ejderha tavuğu dünyanın büyük ilgi gösterdiği yaklarının büyük olmasına rağmen diğer tavuk türlerine oranlar yılda 300 ila 320 adet yumurta vermektedir. Cırcır böceği yemekten hoşlanan tavuklar, sıcaklıktaki değişimlere aşırı duyarlıdırlar ve genel tavuklara göre daha az yumurta bırakma eğilimindedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Marans Tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir