1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Welsummer tavuğu

Welsummer tavuğu özellikleri

Welsummer tavuğu
Welsummer tavuğu
0

Welsummer tavuğu

Welsummer tavuğu; Kahverengi ve koyu kahverengi, benekli yumurtaları ile dikkat çeken Hollanda kökenli bir tavuk ırkıdır. Bu tavuk ırkı adını Welsum köyünden almıştır. Bu ırkın oluşumunda Cochin, Wyandotte, Ligorin, Barnevelder ve Rhode Island Red ırkları kullanılmıştır. Bu ırk iri bir vücut yapısına sahip olmasına rağmen hafif cins kategorisine girmektedir.

Welsummer tavuğu aktif, tetikte bir ırktır ve yiyecek aramada iyilerdir. Boyut olarak orta boydur. Ortalama olarak bir Welsummer horozu 3 kilogram, Welsummer tavuğu ise 2,50 kilo gram kadardır. Tavuk konusunda acemi kişilerin bakımına veya doğal şartlarda yaşamaya uygun bir tavuk ırkıdır. Biraz ürkek, çekingen ve hareketli olması salma tavukçuların aradığı bir özelliktir. Altuni kahverengi ve gümüşü renkli 2 farklı türü vardır. Gagası sarı veya boynuz rengi, gözler kırmızı, ibik, yüz, kulak lobları ve gerdanlar parlak kırmızı, bacaklar ve ayaklar sarı, alt renk koyu gridir.

Yumurta rengi kahverengi, koyu kahverengi, zeminde çikolata rengi dağılımlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle az yumurtlayanlar en koyu yumurtaları verir. Açık renk yumurtlayan tavuklar ise çok sayıda yumurta verir. Bu nedenle üreticinin yumurta rengi veya sayısı ile ilgili olarak bir tercih yapması gerekir. Yumurta boyutu XL olup, yılda ortalama 230-260 civarında yumurta üretirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ligorin Tavuğu​

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir