1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Plymouth Rock tavuğu

Plymouth Rock tavuğu özellikleri

Plymouth Rock tavuğu
Plymouth Rock tavuğu
0

Plymouth Rock tavuğu

Plymouth Rock tavuğu; Irk ilk ortaya çıktığında hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş (ırkın resmen kabul ve tescil tarihi 1874, w). Sonra 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerin ilk tavuk ırkı olmuş. İlk Plymouth Rock tavukları sadece karyağdılı desenli tüylüymüş. Fakat 2. Dünya Savaşı’ndan sonra beyaz Plymouth Rock çeşidini türetmişler. Ve bunların dişilerini beyaz Cornish horozları ile melezleştirerek et verimi yüksek olan hibrit etlik tavuk hibritlerini üretmeye başlamışlar. Bu tek nesillik hibritlerin adı Cornish Rock‘tur ve et veriminde rakipsizdir. Üretimleri günümüzde halen aynı şekilde devam ediyor ve halen etlik tavuk sektöründe rakipsizdir.
Plymouth Rock tavuk ve horoz

Plymouth Rock ırkının genel özellikleri​;

Plymouth Rock tavuğu; Soğuk havaya dayanıklıdır, et ve yumurta verimi yüksektir (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kg ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek Plymouth Rock ırkında tüylerin rengi resimdeki gibi karyağdılı desenlidir. Başka renkleri dünyada nadirdir. En çok karyağdılı ve beyaz olanları dünyada yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar eğer şartlar uygunsa sık sık kuluçkaya yatarlar ve civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetişmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür. Piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.
Plymouth Rock tavukları önemli ırklardandır. ABD ve İngiltere’de sırf bu ırkın yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar var. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelere kendinizi bu özelliğinizle tanıtırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

Koşin ve Orpington gibi uysal, güvenli, zararsız, cana yakın, gerektiği gibi evcilleşen nadir ırklardandır. Çocuklu aileler için en iyi evcil hayvanlardandır.

Derisi ve ayakları sarı olmalı. Kırmızı yüzlü, kulak lobları kırmızı, gaga genelde açık sarı. Gözler kızılımsı bal rengi. İbikler düz, orta büyüklükte dişilerde oldukça kısa olmaktadır. Kuyruk horozda da tavukta da kısa olup dimdik değil, biraz eğiktir. Tavukların yani dişilerinin ayakları sarı, göğsü geniş olmalı –ki bu başlıca dikkat gereken özelliklerdendir. Dar yapılı tipler ve sarı olmayan ayaklar gerçek ölçülerin dışındadır.

Çünkü muhtemelen başka ırklarla karışmışlardır. Nesilden nesile damızlık seçimine dikkat etmezseniz tavuklarınızın birçok temel özelliklerini yitirirsiniz. İnsan yapımı özel ırklarda damızlık seçiminde dikkatli davranmak çok büyük önem taşıyor.

 

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Marans Tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir