1. Anasayfa
 2. Kaz ve Ördek Bölümü

Maskeli ördek

Maskeli ördek özellikleri

Maskeli ördek
Maskeli ördek
0

Maskeli ördek

Maskeli ördek; Nomonyx dominicus, tropikal Amerika’da uzanan küçük, sert kuyruklu bir ördektir. Meksika’dan Güney Amerika’ya ve ayrıca Karayipler’de bulunurlar. Öncelikle göçmen olmayan maskeli ördeklerin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneyinde, Meksika sınırı boyunca ve Florida’da çok nadir görülen serseriler olduğu bildiriliyor. 2000 yılı itibariyle, Teksas’taki maskeli ördeklerin koruma statüsü 3.800 kuştur. 1 Nisan 1962’de, Alexander Wetmore tarafından fotoğraflandığı Georgia, Lowndes County’den kaydedildi.

Nomonyx cinsinin tek üyesi, oldukça ilkel siyah başlı ördek (Heteronetta) ile çok apomorfik gerçek sert kuyruklu ördekler arasında bir ara maddedir. Bazen Oxyura cinsine dahil edilir, ancak görünüşe göre maskeli ördekler, milyonlarca yıldır çok az değişmiş olan Oxyurini evrimindeki eksik bir halkanın torunlarıdır.

Yaşam alanları ve beslenme türleri;

Üreme yetişkin erkeklerin pas renginde bir gövdesi, siyah bir yüzü ve benekli kanatları vardır. Yetişkin dişiler, kış erkekleri ve gençlerin, devetüyü renkli yüz boyunca uzanan iki yatay, koyu renkli çizgi ile çubuklu kahverengimsi gri bir gövdesi vardır.

Bu ördekler esas olarak su bitkilerinin tohumları, kökleri ve yaprakları ile beslenir. Ayrıca suda yaşayan böcekleri ve kabukluları da yerler. Dalarak beslenirler. Maskeli ördekler, bataklık bitki örtüsü olan ve yoğun ağaç örtüsüyle çevrili herhangi bir tatlı su kütlesinde ürer. Ayrıca mangrov bataklıklarında da bulunurlar. Bu ördekler genellikle çok gizlidir, ancak nadir değildirler ve IUCN tarafından tehdit olarak kabul edilmezler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kaşık gaga

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir