1. Anasayfa
 2. Kaz ve Ördek Bölümü

Kara başlı ördek

Kara başlı ördek özellikleri

Kara başlı ördek
Kara başlı ördek
0

Kara başlı ördek

Kara başlı ördek; Bu ördek ailesinin yaşayan en temel üyesidir ve akrabalarının sert kuyruğundan ve şişmiş gagasından yoksundur. Genel olarak oldukça tipik bir dalgıç ördeğini andıran tüyleri ve diğer özellikleri, onun bunlarla çok yakın bir akraba olmadığını, daha çok sert kuyruklu ördeklerin atalarındaki yakınsak evrimin ürünü olduğunu gösterir. Küçük, kara bir ördektir; siyah kafalı ve mantolu ve daha soluk bir böğrü ve göbeği olan erkek ve genel olarak dişi soluk kahverengi.

Yaşam alanı ve beslenme türleri;

Şili, Paraguay, Uruguay, kuzey Arjantin ve güney Brezilya’da bataklıklarda, göllerde ve bataklıklarda yaşarlar, su bitkileri ve böcekler yiyerek beslenirler.

Kara başlı ördek zorunlu bir kuluçka parazitidir, yani dişi yuva yapmaz. Bunun yerine yumurtalarını diğer kuşların yuvalarına bırakır ve ona guguk ördeği lakabını kazandırır. Konukçuları özellikle pembe gagalı patlıca (Netta peposaca), diğer ördekler, kuğular (Fulica türleri) ve hatta bazen martılar (ör. kahverengi başlıklı martı) ve yırtıcı kuşlar. Bazı guguk kuşlarının aksine, ne civcivler ne de yetişkinler yumurtaları yok etmez veya ev sahibinin civcivlerini öldürmez. Bunun yerine, 21 günlük bir kuluçkadan sonra, ördek yavruları tüy döker ve birkaç saat sonra tamamen bağımsız hale gelir, kuluçka arkadaşlarını terk eder ve kendi başlarının çaresine bakarlar. Yavruları altrisyal olan kuluçka parazitik ötücülerin aksine, siyah başlı ördek ördekleri erkencidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Pilgrim Kazı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir