1. Anasayfa
 2. Kaz ve Ördek Bölümü

Afrika cüce kazı 

Afrika cüce kazı özellikleri

Afrika cüce kazı 
Afrika cüce kazı 
0

Afrika cüce kazı 

Afrika cüce kazı ; Fransız bilgin Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon tarafından 1785’te Histoire Naturelle des Oiseaux’da tanımlanmıştır. Kuş ayrıca, Buffon’un metnine eşlik etmek üzere Edme-Louis Daubenton’ın gözetiminde üretilen Planches Enluminées D’Histoire Naturelle’de François-Nicolas Martinet tarafından oyulmuş elle renklendirilmiş bir levhada resmedilmiştir. Ne levha başlığı ne de Buffon’un tanımı bilimsel bir isim içermiyordu, ancak 1783’te Hollandalı doğa bilimci Pieter Boddaert, Planches Enluminées kataloğunda Anas aurita iki terimli adını kullandı. Tip yeri Madagaskar’dır. Şuanki Nettapus cinsi, Alman doğa bilimci Johann Friedrich von Brandt tarafından 1836 yılında dikilmiştir. Nettapus kelimesi Antik Yunanca nētta “ördek” ve pous “ayak” kelimelerinden gelmektedir. Afrika cüce kazının bir ördeğin ayaklarına ve gövdesine ve bir kazın boynuna sahip olduğu düşünülüyordu. Spesifik auritus, “kulaklı” veya “uzun kulaklı” anlamına gelen Latince bir kelimedir.

Afrika cüce kazı, tüneyen ördeklerin en küçüğünden biridir ve erkekler için yaklaşık 285 gram ve dişiler için 260 gram ortalama ağırlığa sahiptir ve kanat açıklığı 142 milimetre ile 165 arasındadır. Alnına kadar uzanan kısa bir gagaları vardır, böylece yüzeysel olarak kazlara benzerler.

Erkeklerin siyah göz yamaları olan beyaz bir yüzü vardır. Yanardöner siyah taç, boynun arkasına kadar uzanır. Bu yapı, toz yeşil kulak yamaları saçaklar. Ön boynun üst yarısı beyazdır ve boyun çevresinde açık bir yaka oluştururken, boyun ve göğüs açık kestane rengindeyse tabanı. Yan kısımlar daha yoğun kestane renginde ve arka kısım metalik yeşildir. On altı kuyruk tüyü siyahtır. Kanat tüyleri, distal sekonderlerde beyaz bir çubuk hariç, örtülerde metalik yeşil yanardönerlik ile siyahtır. Karın beyaz. Fatura siyah uçlu sarı ve ayaklar koyu griden siyaha. Oradaki iris kırmızımsı kahverengidir.

Dişiler, koyu kahverengi göz çizgili gri bir yüze ve yanaklarda ve ensede lekeli kahverengi lekelere sahiptir. Hafif bir yanardönerlik ile koyu kahverengi bir alnı, tepesi ve boynunun arkası vardır. Göğüs ve yanlarda koyu kestane rengi vardır. Sırtları koyu kahverengidir. Kanat tüyleri, distal sekonderlerde beyaz bir çubuk hariç, koyu kahverengi-siyahtır. Karın beyaz. Faturanın alt kısmı sarı, üst kısmı benekli kahverengi ve ucu koyu kahverengidir ve ayakları koyu gri-siyahtır.

Ördek yavruları, siyah ve koyu gri bir göz bandında yetişkin dişininkine benzer bir desene sahip beyaz bir yüze sahiptir. Siyah taçları, gaganın tabanından boynun arkasına kadar V şeklinde uzanır. Sarı ve yanları beyaz, sırt ve kuyruk siyahtır. Boyun, göğüs ve karın açık griden beyaza kanatlar siyahtır. Faturanın alt kısmı pembe, üst kısmı gri, ucu açık kahverengi ve ayakları koyu gri-siyahtır.

Afrika cüce kazının göçebe olduğu bilinmektedir. Sahra altı Afrika ve Madagaskar’ın geniş bir bölgesinde bulunabilir. Yavaş akan veya nilüferlerle kaplı durgun su habitatlarında yaşar (çoğunlukla iç sulak alanlar, aynı zamanda açık bataklıklar, çiftlik inleri, nehir havuzları ve göletler).

Resim wikimedia alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir