1. Anasayfa
 2. Kaz ve Ördek Bölümü

Elma baş Patka ördeği

Elma baş Patka ördeği özellikleri

Elma baş Patka ördeği
Elma baş Patka ördeği
0

Elma baş Patka ördeği

Elma baş Patka ördeği; Orta boyutlarda, dalıcı bir ördek türüdür. Alnı yumuşak bir kavisle gaga üstüne doğru iner, gagası siyah olup gaga halkası gridir, bazı dişilerin gagası tamamen siyah olabilir. Belirgin bir kanat şeridi bulunmaz. Erkeğin başı ve boynu kırmızı, göğsü ve kuyruğu siyah, gövdesi açık gri tüy yapısı vardır. Dişisinin erkeğin mat bir tüy yapısı bulunmaktadır. Kafası ve göğsü açık kahverengi, gövdesi gri kahverengidir. Tüy dökümündeki erkeği dişiyi görünmektedirler. Onlardan, kırmızı kafası ve daha gri sırtı ile ayırt edilir. Genç olanlarda ise dişi tüy yapısına daha çok benzemektedirler, onlardan ayıran özellik ise daha kahverengi bir tüy yapısı vardır.

Yaşam alanları ve beslenme türleri;

Üreme alanları pasbaş patkaya benzemektedirler; bitki örtüsünün yoğun olduğu sığ göller ve bataklıklarda üremektedirler. Kışın göller, göl kıyıları, koylar, nehir ağızları ve koylarda sürüler halinde gezmektedirler.
Beslenme çeşitleri oldukça geniştir; çimler, tohumlar, kökler, sucul bitkilerin yeşil kısımları aynı zamanda böcekler, böcek larvaları, yumuşakçalar, küçük kabuklular, kurbağalar ve küçük balıklar ile beslenmektedir.

 

Resim wikimedia alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Maskeli ördek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir