1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Küçük İskete kuşu

Küçük İskete kuşu genel özellikleri

Küçük İskete kuşu
Küçük İskete kuşu
0

Küçük İskete kuşu

Küçük İskete kuşu; oldukça küçük bir ispinoz türüdür. Gagası çok küçük ve küttür. Kuyruk sokumu parlak sarı renkte olup uçuşta belirgindir. Kuyruk çatalı derin, gaga gri ve ayaklar açık kahve ten rengindedir. Alt tarafı sarı, üst tarafı yeşil üzerine koyu çizgilidir. Erkeğin başı ve göğsü sarıdır. Kaş çizgisi belirgin ve sarı renktedir. Ense, yanaklar, sırt ve kanat tüyleri yeşil ve sarıdır. Kanat çizgisi incedir. Dişinin bütün gövde renkleri erkeğe benzer. Ancak dişisi daha mat renkli ve kahverengi ve yeşil tonlardadır. Genç olanlar dişiye benzer. Gençleri sarı kahverengi tonlarda ve çok çizgilidir. Uçuşta ve sırttan göründüğünde karabaşlı iskete ile karışabilir, ondan daha ince ve kısa sarı kanat barlarına sahip olması, dış kuyruk teleklerinin diplerinin sarı yerine koyu renkte olması, daha geniş ve parlak sarı renkte kuyruk tüylerine sahip olmasıyla erkelerden ayrılır.

Küçük İskete kuşları; Seyrek ağaçlı ibreli ormanlarda, park ve bahçelerde, mezarlıklarda, meyve bahçelerinde, üzüm bağlarında, ağaçlıklarda çok sık görülürler. Yarı açık, alçak boylu vejetasyona sahip alanların böldüğü, gevşek ağaç ve çalı gruplarının bulunduğu alanlarda ürerler.
Beslenmeleri tohumlar, huş ve kızıl ağaç taneleri ve tomurcuklar ile beslenmelerini yaparlar. Meyveler ve böcekler ilede beslenmektedirler. Üreme döneminde yiyeceklerinin önemli bir kısmını böceklerle oluştururlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Tarla kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir