1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

İshak Kuşu

İshak Kuşu özellikleri

İshak Kuşu
İshak Kuşu
8

İshak Kuşu; uzun kulak püskülleri olan küçük bir baykuş türü olarak 20 cm’ye kadar uzunluğu ile ilgi çekici bir kuştur. İshak kuşunun yaşadığı yerleri, beslenme şekillerini, özelliklerini ve efsanesini öğrenen kişilerin bu kuşlara yaklaşımı daha sıcak ve olumlu bir hal almaktadır. Türlerinin korunmasına özen gösterilmesi gereken Kuş türleri arasında yer alırlar. İshak kuşları, kulak horozlarının dışında siyah sürmeli olan göz çevresi ve sarı gözleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

İshak kuşu, bir baykuş türü olduğu dışarıdan bakıldığında taşıdığı özellikler itibari ile görsel olarak anlaşılabilen özel küçük bir baykuş cinsidir. Tüyleri farklı renklerde olabilen İshak kuşu, kahverengi ve boz desenleri ile dikkatleri üzerinde toplar. Kanat açıklıkları ise yaklaşık olarak 47-54 cm olarak ölçülmüştür. Yumurtlama şeklinde üreyen İshak kuşlarının, genellikle ağaç deliklerine 3-6 yumurta yumurtladığı bilinmektedir. Bilimsel olarak “Otus Scops” ismi ile tanınan baykuş türüdür. İshak kuşlarının alt kısımları çizgili olup diğer baykuş türlerinden ayırt edici olarak ayaklarında paça yoktur.

İshak kuşları; 19-21 santim uzunluğundaki boyları, vücutlarına oranla büyük olan kafa yapıları, kulaklarının uzun kulak püskülleri ile kaplı olması ve kahverengi, boz tonlarındaki tüylerinin dışında yaşama alanları ve beslenme biçimleri ile de merak edilen bir baykuş cinsidir. İshak kuşu ağaçlık alanlarda, parklarda, diğer baykuş türlerinden farklı olarak yerleşim bölgelerinin yakınlarında ve bahçelerde ağaç kovuklarında yaşayan kuşlardır. İshak kuşları Türkiye, Suriye, İsviçre, Avusturya, Rusya, İspanya, Güney Fransa, Batı Almanya, Kıbrıs, İsrail ve Lübnan sınırları içerisinde yaşarlar.
Geceleri avlanan İshak kuşlarının ne yedikleri de öğrenilmek istenen konular arasındadır. İshak kuşları böcek ve solucan gibi omurgasızlarla beslenir. İshak kuşları, beslenmek için her gün ava çıkan kuşlar türüdür. Genellikle gece vakitleri avlandıkları bilinse de özellikle yavrularını beslemek için gündüzleri de avlanmaya giderler. Gizlendikleri yerden avlarının üzerine uçar ve avlarını pençeleri ile yakalarlar.

İshak kuşuna ilişkin nerede yaşadığı ve ne şekilde beslendiği dışında nasıl bir sese sahip olduğu da merak edilmektedir. Geceleri sessiz zamanlarda özellikle köy gibi kırsal yerleşim yerlerinde İshak kuşunun sesi rahatlıkla duyulmakta ve diğer kuş türlerinden ayırt edilebilmektedir. İshak kuşunun sesi, insanları duygulandırmaktadır. İshak kuşuna dair efsaneyi bilenlere bu özel kuşun sesi, aşık oldukları ve unutamadıkları kişileri hatırlatmaktadır. Ötme seslerine gelince insan ıslığını andırır. Çiftleşme zamanları erkek ve dişileri karşılıklı olarak ötüşür.
İshak kuşu ile ilgili olarak kulaktan kulağa dilden dile zaman içerisinde yayılan bu efsaneye göre İshak kuşunun ilk ceddi sevdasından yanıp tutuşan
güzeller güzeli bir kızmış. Allah onu İshak kuşu yapmıştır. Zaman içerisinde bu kuş çoğalmıştır. Bu nedenle bu sevdalı kuşlar, geceleri dışarı çıkar, buğulu gözler ve boğuk bir ses ile sevdiğini arar ve ona “İshak, İshak” diye seslenirmiş.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çoban aldatan kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (8)

 1. verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

 2. Detaylı bir makale olmuş kaleminize sağlık

 3. detaylı ve akıcı bir makale olmuş kaleminize sağlık

 4. detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim

 5. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

 6. detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

 7. şu sıralar araştırma yapıyordum bu paylaşımla karşılaştığım iyi oldu sağ olun

 8. Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir