1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Turna kuşu

Turna kuşları genel özellikleri

Turna kuşu
Turna kuşu
0

Turna kuşu

Turna kuşu; genelde bataklık gibi alanlarda yaşayan bir kuş türüdür. Sıklıkla su olan yerlerin kıyısında barınmaktadır. Yapı olarak aşırı bir şekilde leyleğe benzemektedir. Uzun bir bacak yapısı vardır. Son derece dikkat çekici ve zeki bir kuş türüdür.

Turna kuşları; leylekle sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak leylek ile arasında ki en büyük fark gaga bölümüdür.. Turna kuşu oldukça zeki bir kuştur. Birçok kuş türüne göre daha hızlı bir öğrenme yetisine sahiptir. Evcilleştirmeye yatkın bir yapısı vardır. Ayrıca sahiplerine karşı aşırı bir bağlılık beslemektedir. Evde yaşayan kişilerle kısa sürede arkadaş olabilir. Yaşadığı alanı kısa süre içerisinde ezberleyebilir ve anlayabilir. Bununla beraber turna kuşları son derece kinci hayvanlardır. Yapılan birçok şeyi yıllarca unutmaz, kötü muamelenin kinini tutabilir.

Turna kuşu başlıca türleri şunlardır;

Turna
Avusturya Turnası
Telli Turna
Taçlı Turna
Sibirya Turnası
Mavi Turna
Japon Turnası
Cennet Turnası

Beslenmeleri ve üremeleri

Turna kuşu fare, böcek veya bitki tohumu gibi gıdalarla beslenmektedir. Ortalama otuz yıl ömürleri vardır. Leyleklerden en büyük farkı, gagasının daha küçük olmasıdır. Bilinen on altı türü vardır. En çok bilinen turna türleri ise şu şekildedir;

Turnaların en belirgin özelliklerinden biri ise çiftleşme döneminde yaptıkları hareketlerdir. Özellikle erkek turnalar, çiftleşme döneminde farklı hareketler yaparlar. Dişi turnalar, çiftleşme döneminde iki adet yumurta yapmaktadır.

Turna kuşları çiftleşme dönemlerinde, eş olarak hareket ederler. Erkek ve dişi turna kuşları yuvada sırayla beklerler. Ayrıca turna kuşları sıklıkla sürü ile yaşarlar. Göç sırasında da eş olarak hareket ederler. Turna kuşu son derece estetik bir görünüme sahip bir kuş türüdür. Özellikle birçok mitolojide bulunan bir kuş türüdür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Balık baykuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir