1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Keten kuşu

Keten kuşu genel özellikleri

Keten kuşu
Keten kuşu
0

Keten kuşu

Keten kuşu; Kızıl sırtı ve kanatlarında bulunan beyaz ile kolayca tanınır. Kuyrukları yarıklı, kanatları ve kuyruğu oldukça geniş beyazlıkları vardır. Siyah kanat tüyleri ile merkezi siyah olan kuyruk telekleriyle ahenk oluşturur. Gagası gri renkte, ayakları siyahımsıdır. Üreme dönemindeki erkeğin kafası, alnı ve göğsü parlak kırmızı, karnı ve kuyruk bölgesi beyaz, sırtı ve kanat üstü kızıl kahverengi olmaktadır. Üreme dışı tüylerindeki kızıl renkler pembeye yaklaşır; hatta uzak mesafeden fark edilmez. Dişisi kahverengi tonlardadır; sırtı hafif çizgili, göğsü sarımsı kahverengi ve ince çizgili, gözünün üstünde ve altında açık renk ince kafası grimsi ve kahverengi, yanak lekesi ise açık renktir. Kanat ve kuyruk tüylerinde ki beyazlık daha mattır. Kuyrukları yarıklı, kanatları ve kuyruğu beyaz çizgilidir, bu çizgiler açık kanatlar üzerinde açık renk geniş bir desen oluşturur. Kuyruğunun her iki yanında da beyaz leke vardır.

Keten kuşları; Ağaçlık açık araziler, ağaçlıklar, makiler, tarım alanları ve kayalık, taşlık alanlarda bulunur ve ürerler. Yuvalarını sık ağaçlara, genç ağaçların kıyılarındaki sık dallara yuvalarını yaparlar.
Beslenmeleri bitki tohumları ve böceklerle beslenir. Diğer ispinoz türlerine oranla daha fazla böcek türleri ilede beslenebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Cassowary Kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir