1. Anasayfa
 2. Kakadu Papağanı

Galah Kakadu

Galah Kakadu
0

Galah Kakadu

 

Galah Kakadu Avustralya’da yaygın şekilde yaşayan kuşlardan biridir. Galah Kakadu ırkının doğal habitatı Avusturalya’dir ancak başka bölgelerde de iyi bakıldıkları sürece yaşayabilirler. Galah Kakadu Gri, Kırmızı renklerde tüylere sahip Kakadu türlerinden birisidir. Büyük boyutlu olan bu kuşlar diğer kuşların arasında hemen dikkat çekecektirler.

Kuş ömürleri ırk özelliklerine göre değişimlere tabidir.Kuş ırklarının bazılarının ömürleri oldukça uzunken bazı kuşlar kısa ömürlüdür. Kuşların yaşam süresi çevre koşullarından, hastalıklardan, streste göre değişir. Galah Kakadu çok uzun ömürlü kuş ırklarındandır. Bu ırkın ortalama yaşam süresi 30 yıldan fazladır.

Bazı kuşlar eşsiz taklit yetenekleri sayesinde insanlardan duydukları kelimeleri tekrar edebilme yeteneği vardır. Sınırlı sayıda kelime söyleyebilen kuşlar varken bir yandan da uzun cümleler kurarak bir insanla konuşuyormuş hissi veren kuşlarda vardır. Papağan besleme düşüncesi olan kişilerin kuşun konuşup konuşmamasına göre kararlarını netleştirebilirler. Kuşunun yalnızca güzel ezgili şarkılar değil ayrıca birkaç kelime konuşmasını isteyenler de olabilir .Galah Kakadu gerekli ilgi gösterildiğinde birkaç kelime konuşabilen kuşlardır.

Kuşlar harika ezgileriyle fark yaratan canlılardır. Kendilerine özgü ezgilerle birbirinden farklı melodilerde öterler. Kısacası bir kuşa yuva olmak eşsiz sesli bir dost edinmektir. Sessiz bir evde yaşamaktan sıkılanlar kuş sahiplenerek hayatlarına renk katabilirler. Bağzı kuşlar sürekli olarak öterken birtakım ırklar sessiz yapıdadır. Galah Kakadu ses çıkarmayı seven kuşlardandır. Ötüşleriyle var olduğunu daima hissettirir.

Galah Kakadu bazı zamanlarda sosyalleşebilirken bazen asosyal tavırlar sergileyebilir. Kafesinde bir eş bulunması sosyal yanlarını geliştirmesinde katkıda bulunur. Bunun yanı sıra Galah Kakadu insanlarla etkileşime girmekten hoşlanmaz. Sahibinin onunla oyun oynaması Galah Kakadu’i rahatsız edecektir.

Galah kakadu’lar zekalarıyla ön plana çıkmazken bazı kuş ırkları üstün zeka gerektiren işler başarabilir. Bu nedenle kendi içlerinde belli zeka düzeyine göre ayrışırlar. Galah Kakadu normal zeka düzeyine sahip kuş ırklarındandır. Belli düzeyde öğrenme ve kavrama yetenekleri vardır. Öğrendikleri şeyleri bir süre sonra sergileyebilirler.

Kuşların kendi ırkına özgü ciddi genetik hastalıkları olabilir. Galah Kakadu ırkının sağlık durumu çok iyidir. Kuşlar sık hastalanan canlılar olsalar da bu ırk oldukça sağlam yapılıdır. Sık sık veterinere götürme ihtiyaçları olmadığından Galah Kakadu sahiplenme oldukça avantajlıdır.
Galah Kakadu bakımı pek zor değildir. Biraz tecrübe sahibi olan herkes bir Galah Kakadu yetiştirebilir.İyi bir şekilde bakıldıklarında sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Bu kuşlara iyi bakmak isteyen kişiler temel gereksinimlerini çok iyi bilmelidir.
İlk kez bir papağan bakımını üstlenecek kişiler hangi ırkı tercih etmesi gerektiği konusunda kararsız kalırlar. Bir kuşun büyüme aşamalarını görmek, kuş isimleri seçmek, onunla oynamak çok zevklidir. Galah Kakadu ilk kez kuş sahiplenecek kişiler için uygun değildir. Bu kuşa bakmak ciddi derecede tecrübe ister. Bu nedenle evde kuş bakmak isteyenler ilk olarak başka ırklara yönelmelidir.

Kuşlar üreme dönemleri geldiğinde uygun bir eşleri varsa yumurtlayarak yavru sahibi olabilirler. Sorunsuz bir şekilde çiftleşebilen kuşlar yumurtlar ve kuluçka dönemi başlar. Galah Kakadu ırkının kuluçka dönemi yaklaşık olarak 24 gün sürmektedir.Kuluçka süreci bitince yavrular teker teker yumurtadan çıkar. Dünyaya gelen yavrular genellikle 50 gün sonra tüylenmeyi tamamlarlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir