1. Anasayfa
 2. Kakadu Papağanı

Citron Tepeli Kakadu Papağanı

Citron Tepeli Kakadu Papağanı
0

Citron Tepeli Kakadu Papağanı

Bu papağan türü Endonezya’nın Küçük Sandu adaları ve Sumba’ya özgüdür. Bu nedenle bazıları onlara Sumba kakadu diye seslenir. Tropikal ormanlar onların doğal yaşam alanlarıdır. Ne yazık ki Citron tepeli kakadu papağanı kritik olarak tehlikede olan kuş türüdür. Neslinin tükenme nedenlerinin büyük çoğunluğu doğal yaşam alanlarının yok olması ve evcil ticareti için yasa dışı yolların kullanılmasıdır.

Büyük kişiliğe sahip olan orta boy kuş cinsleri arasında yer alırlar. Bunun yanı sıra diğer kakadulardan daha sessizler. İyi bir bakım, beslenme ve ilgi ile birlikte sahiplerine bağlanırlar. Bu yüzden sahipleri ile araları gayet iyidir. Oynamak ve eğitim almak onlar için zevklidir. Ancak bunun için zaman gerekir. Çünkü Citron tepeli kakadu papağanı içine kapanık bir kuş türüdür. Yeni bir çevreye sahip olduğunda alışması için zamana ihtiyaç duyarlar.

Yeni evine alıştığında ve huzuru bulduğunda meraklı ve sevecen karakteri ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte sizin yanınızda olmak için can atacaktır. Bolca boş zaman sahip olanlar için bu kuş türü iyi bir dosttur. Çünkü onunla ne kadar çok ilgilenirseniz size o kadar çok bağlanacaktır. Diğer papağan türlerinden daha fazla ilgi istedikleri için bunun için zamanı olmayan kişilere uygun değildir.

Kakadu türleri genel olarak konuşma yeteneğine sahipler. Bunun ortaya çıkması için de iyi bir eğitim gerekir. Kafes dışında iken her gün onunla hem eğlenebilir hem de eğitim yapabilirsiniz. Konuşma dışında dans etme, el sallama ve bunun gibi birçok şey öğrenebilir.

Eğer konuşan bir Citron tepeli kakadu sahibi iseniz özellikle sabahları büyük bir cıvıltı ile uyanabilirsiniz. Hatta bazı kuş sahipleri televizyonu açık kaldığını bile zannedebiliyor. Çünkü öğrendiği kelimeleri art arda sıralamayı bu kuşlar çok seviyorlar. 15 kelime gibi küçük bir kapasiteye sahip olsalarda deyimler de öğrenebilirler. Çünkü papağanlar kadar fazla ses taklidi yeteneğine sahip değillerdir.

Diğer papağanlara nazaran sessiz olsalar da aniden çok bir tiz sesle ötebilir. Bu ses çığlığa benzer ve rahatsız edici derecede yüksektir. Eğer bir şeylere daldıysanız birden sıçrayabilirsiniz. Ürkütücü çığlıklara alışmak herkes için kolay olmayabilir. Ayrıca eve misafir geldiyse bu konuda onları uyarmayı unutmamanız gerekir. Aksi hâlde korkabilirler. Eğer apartmanda yaşıyorsanız ya da yakınlarınızda ev ya da evler varsa Citron tepeli kakadu size uygun bir kuş türü değildir. Çünkü gürültüden dolayı rahatsız olup size şikayet için gelebilirler.

Duygusal açıdan size büyük ihtiyaç duydukları için onunla ilgilenmeyi unutmamalısınız. İhmal edilmek onlar için büyük bir yıkım olabilir. Eğer ilgisiz kaldığını fark ederse sağır edici derecede çığlık atıp hem size hem de kendine karşı zarar verici hareketlerde bulunabilirler. Bunlar arasında kendini yaralama ve eşyaları çiğneme gibi davranışsal sorunlar vardır.

Eğer yoğun bir gün geçiriyorsanız sevgili dostunuzun canı sıkılmasın diye ona bir müzik açıp dans etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca televizyonu da oldukça fazla severler. Bu sesler arasında da birkaç saat meşgul olup sizin yokluğunuzu fark etmezler. Ancak bu yoğunluk çok fazla sürmemeli, onların ne kadar zeki olduklarını da unutmamalısınız.

Citron tepeli kakadu için yaklaşık olarak bir buçuk metre boyunda ve genişliğinde kafes gerekir. Bunun için de iyi bir oda gerektiği için önceden hazırlık yapmanızda fayda var.

Bu kuş türü psittakoz dediğimiz bakterilerin neden olduğu bir hastalığa yakalanabilirler. Eğer bu hastalıktan şüpheleniyorsanız semptomlarını belirtmek isteriz. Bunlar, uyuşukluk, gözlerde akıntı ve solunum problemleridir. Ayrıca bu hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilirler.

En çok görülen hastalıklar arasında duygusal çöküşün neden olduğu hastalıklar vardır. Bu hastalıklar da ilgisizlikten kaynaklanır. Eğer Citron tepeli kakadu papağanı sahibi iseniz ve tüy yolmaya başladığını fark ettiyseniz onunla daha fazla ilgilenmelisiniz. Aksi hâlde kendine zarar vermeye devam edecektir. Beslenme konusunda da rahatsızlık yaşayabilirler. Diğer türler obeziteye yatkın iken bu papağan türü tam aksine beslenme eksikliği yaşayabilir. Bu hastalıkta iyi bir beslenme ve vitamin takviyesi ile çözülebilir.

Çoğunluk olarak beyaz renkli tüy ile kaplı olmak Citron tepeli kakadu papağanı özellikleri arasında yer alır. Ayrıca yanaklarında turuncu renkte desenler bulunur. Kanat ve kuyruk tüylerinin alt kısmında ise sarı renk yer alır. Diğer kükürt tepeli kakadu kuşlarından onları ayıran bir özellikte başlarındaki tüylerin turuncu renkte olmasıdır. Ağaç kavunu kakadu gri ayak ve gagaya sahiptir.

Erkek ve dişiler arasında cinsiyet ayrımı yapmak için yapmanız gereken tek şey göz rengine bakmaktır. Çünkü genel olarak birbirilerine benzerler. Erkek citron tepeli kakadu siyah göz rengine sahip iken dişi kakaduların göz rengi kahverengidir. Ancak bu farklılık olgunluğa ulaşınca belli olur. Olgunluk yaşları üç ile beş arasındadır. Her biri farklı bir yaşta olgunluğa erişebilir.

Dikkatli bir şekilde beslenmeleri gerektiği için bir liste hazırlayabilirsiniz. Vahşi hayatta ağaç tepeli kakadular fındık, çilek ve tohum ile beslenirler. Kafes ortamında ise kaliteli yem ve kuşlar için sağlıklı olan meyve ya da sebze gibi besinler ile beslenmeleri gerekir. Bu kuşlar ayrıca protein ile beslenebildikleri için onlara pişmiş tavuk verebilirsiniz.

Başlangıç için çeyrek fincan yem ve çeyrek fincan meyve ile sebze verebilirsiniz. Eğer verdiğiniz yiyeceklerin hepsi bittiyse az miktarda ilave yapabilirsiniz. Kuşlara asla avokado ya da çikolata gibi zararlı yiyecekler vermemelisiniz. Ayrıca zararlı yiyecekler konusu için kuşlar için beslenme makalelerimize göz atabilirsiniz.

Tüm papağanlar egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle kafes dışında her gün en az üç saat sizinle iletişim kurmaları gerekir. Bu süre zarfında onunla muhabbet edebilir ya da konuşma eğitimi verebilirsiniz.

Citron tepeli kakadu türü güçlü çene kaslarına sahiptir. Bunun için çiğneme oyuncakları almalısınız. Ayrıca kafes demirlerini sağlam yaptırmalı ya da sağlam olduğundan emin olduğunuz kafesi satın almalısınız. Aldığınız oyuncaklardan sıkılmaması için düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Palmiye kakadusu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir