1. Anasayfa
 2. Kanarya Türleri

Crest kanarya

Crest kanarya

Crest kanarya
Crest Kanarya
0

Crest kanarya ; Kökeni İngiltere’ye kadar giden Crest kanarya kuşu, fiziksel dış görünüşleri dikkat çekicidir. İlginç kafa yapıları oldukça güçlü ve kırmızı renk hariç bütün renklerde sahiptir.

Crest kanarya kuşunda, tepe büyük ve yuvarlak, başı büyük, yuvarlak ve geniştir. Gaga kısa, konik, ensesi kısa dolu ve geniştir. Kanatları kısa ve vücuduna yapışık olduğundan sarkmaz. Tüyleri zengin, parlak, kalça üzerinde horoz tüyleri vardır.

Crest kanarya kuşunun boyu 16 – 16,5 cm’dir. Kuyruğu kısa ve dar, bacakları da kısa olduğundan baldır görünümündedir. Renk maması verilen Crest kanarya kuşunun, tüyleri aynı renktedir. Sakin, mağrur, yarı dik duruşu ile tercih edilen bir kanarya kuşudur.

Crest Kanarya Kuşu ve Üremesi

Crest Kanarya kuşu için kümes şartları ve yetiştirilen bölgenin iklim  koşulları kanarya üretim başlangıcını belirleyici temel unsurdur. Crest kanarya kuşunun, melez ya da ötüm benzeri ırklara göre daha geç eşleşlemeye hazırlandıkları bilinmekte.

Crest kanarya kuşunun erkeği, dişilere göre eşleşmeye daha geç hazırlanır. Yaklaşık 6 – 8 hafta önceden erkek kuşu tek kafeslere alınarak nijer, mama, çimlendirme, e-vitamin v.b takviyelerle hazırlanması gerekmektedir.  Crest kanarya kuşunun, tüylerinin kalınlığı göz önüne alındığında anüs etrafındaki fazla tüylerin kesilmelidir. Bu durum eşleşmede üreme sıvısının daha iyi aktarılmasını sağlar. Ancak anüs üzerindeki tüyler kesinlikle kesilmemeli.

Üretim öncesi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta Crest kanarya kuşunun tırnaklarının kesilmeli. Amaç yumurtaların delinmesinin önlenmesidir.

Crest kanarya kuşunun tırnak bakımının yanında kanaryaların gagaları da kontrol edilmeli. Verimli yavru beslemesi istenen kuşlarda gaga huni şeklinde olmalı, gaganın uç kısmı uzamış olduğu görüldüğünde küçük bir makasla kesilmelidir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Border Kanarya irki

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir