1. Anasayfa
 2. Kanarya Türleri

Lizard kanarya

Lizard kanarya
Lizard kanarya
0

Lizard kanarya; positur kanarya türüdür ve anlamı kertenkeledir. İngiliz kanaryası olan Lizard kanarya kuşu 1700’lü yıllarda keşfedilmiştir. Tüy desenleri kertenkeleyi andıran Lazard kanarya kuşunun başının üstündeki leke en önemli özelliğidir. Birçok kanarya türü gibi 2.Dünya savaşı sırasında sayısı bir hayli azalmış, savaş sonrası yapılan çalışmalarla türün kaybolması engellenmiştir. Yine bu çalışmaların sonucu kırmızı ve gri ( mavi)  renklileri de yetiştirilmiş olup, tür renk tek düzeliğinden bir nebzede olsun kurtarılmıştır.

Başı lekelerinin renkleri itibari ile Golden ve Silver olarak ikiye ayrılmaktadır. Golden ( altın ) Lizard’ta cap parlak sarı, silverda ise ( gümüş ) ise beyaza yakın soluk sarıdır. Bu baş lekesindeki renk gövde rengini de kendi doğrultusunda etkilemektedir. Baş lekesi biçimine göre

Sırtı kuyruktan, kafaya doğru küçülür. Pulların kontrası zemin renginden ayrılır. Tüyleri düz ve vücuduna doğru yatıktır. Pul şeklindeki desenleri nettir. Her tarafı görülecek şekilde kendini teşhir eder. Göğüs çizgileri hafif ve geniş ve boynuna doğru küçülür.

Lizard kanarya kuşunun şapkası, oval biçimde gagadan, enseye doğru uzanır. Kırık şapkalılar, eksik olan şapka yerine sırt işareti gösterirler. Şapkasız Lizard kanarya kuşunun sırt işareti büyür ve gagaya kadar uzanır.

Lizard kanarya kuşunun zemin rengi tek ve eşit olarak vücudunun tamamını sarar. Parlaklığı eşit olarak dağılır. Zemin rengi sarı ve kırmızıdır. Kanat ve kuyruğu siyah, kuyruğu kısa, kapalı, kanatları vücuduna yapışıktır.

Lizard kanarya kuşunun, belirgin siyah biz çizgi gözlerle, şapkası arasından geçer. Omuzlarındaki kapatma tüyleri sipesifik kenarlıklar oluşturur. Kanat tüyleri zemini örter. Gaga ve bacakları koyu renktedir, boyu ortalama 12 – 13 cm’dir.

Lizard Kanarya Kuşunun Cinsiyet Belirlenmesi

Lzard kanarya kuşunun cinsiyetini anlamak için bilinçli ve kontrollü bir evre gerekmektedir. Özel alanlar oluşturulmalı ve yuva olması için özen göstermelidir. Erkek ve dişi Lizard kanarya kuşlarının, birbirinden farklı özellikleri ile anlaşılabilir. Dış görünümleri, tavırları ve tüy renkleri ile birbirinden ayrılan kuşları tanımanız çok kolay olacak.

Yumurtadan çıkınca, cinsiyeti hemen açığa çıkmaz. Dokuz, on aylık olana kadar kendini belli etmeyen bu kuş türü sabırla beklenmesi gerekir. Yuvalarından ayrılmayan Lizard kanarya kuşu dokuz, on aylık olana kadar kendi yuvalarını korurlar. Dişi her zaman yuvasına bağımlı ve tehlikelere karşı korumak için sürekli gözetler. Yavrular kendi başlarına hareket edebilene kadar yuvalarını terk etmezler. Birbirleri ile oldukça uyumlu olan çiftler yuvalarında tam bir aile ortamında yaşarlar. Büyüyen ve çiftleşen yavrular için dişi her zaman korumacı tavrını ortaya koyar.

Dişi yavrusu her zaman hareketli ve sürekli dışarıyı denetleyen bir tavrı vardır. Yuvanın içinde her çıtırtıya kulak vererek görmek ister. Anaç bir dişi olarak etrafındaki hareketleri kontrol altında tutmak için kafasını sürekli yuvadan uzatır. Yuvasına gelebilecek tehlikeleri gözetlemek onun başlıca görevidir. Elips şeklinde olan göz çevreleri ile dikkat çekerler. Başları yassı ve küçüktür.

Lizard kanarya kuşu, erkek yavru her zaman yuvanın içinde saklanır. Ötücü güzel sesi ile fark edilir. Altı haftaya kadar sürekli farklı nağmelerle öterek kendini fark ettirir. Dişilere nazaran gözleri daha yuvarlak gaga ve göz çevresindeki tüyleri daha parlaktır. Belirli bir aya kadar değişik melodilerle öten aslında erkek kuştur. Sürekli bu işi kendine görev edinen erkek kuş aynı şekilde asla ötmez. Bilgi ve deneyim isteyen kanarya kuşu cinsiyetini öğrenmek zamanla anlaşılacak bir durumdur.

 

Kanaryaci.com üzerinden alıntıdır

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Isabel kanarya

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir