1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Kara tavuk

Kara tavuk genel özellikleri

Kara tavuk
Kara tavuk
0

Kara tavuk

Kara tavuk; Kanat uzunlukları 25 cm civarındadır. Erkek kara tavukların gagası parlak sarı, tüyleri siyah; dişilerin ise gagası soluk, tüyleri siyahtır. Kara tavuklar kış mevsimi güneşi en çok alan ıssız alanları seçerler. Özellikle sık çalılıklar arasında fark edilmeden gün boyu saklanır. Çok hareketli ve hızlı uçan bir kuş türüdür. Sık yapraklı ağaçlarda yaz mevsimi geceler. Sabahları ise erken saatlerde alışık olduğu yerlerde gezinir. Kara tavuklar gün doğumu ve gün batımında çok gürültü çıkararak öterler. Gezinme anında çok sessiz olan kara tavuklar, bir tehlike olduğunda, kesik kesik sesler çıkarır. Ancak yerlerinden, insanı heyecanlandıracak tiz bir sesle öterek uçarlar. Öncelikle çok sessiz kalarak tehlikenin geçmesini bekleyen bu kuş türleri, insan veya hayvanın kendini fark etme anına kadar çalılıklar içinde yer değiştirirler. Bu kuşlar yaz mevsiminde 3 – 4 yavru yaparlar. Yuvadan düşen yavruyla kesinlikle ilgilenmezler. Avrupa kıtasının her yerinde yaşayabilirler.

Kara tavuklar; Çeşitli meyvelerin yanı sıra solucan ve salyangoz gibi hayvanları da yiyerek beslenirler, ancak bunun yanında darı, kanarya yemi ve kendir tohumu da besinleri arasındadır.

Doğada zeytin meyvesini sevenler sadece insanlar değildir. İnsanların bu konudaki rakipleri karatavuk ( Turdus merula ) adı verilen küçük siyah renkli kuşlar. 24 – 25 cm boyunda ve simsiyah tüylerle kaplı olan ve gagaları sarı ve kavuniçi renkli olan bu sevimli kuşlar zeytinleri çok severler. Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak, onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkılama yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar. İşte sadece bu kara tavukların kursağın’dan geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü kara tavuk kursağın’daki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de kara tavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir. Kara tavuklar sahip oldukları bu özellikleri nedeniyle zeytinlerin tohum dağılımı ve çimlenmesi için çok önemlidir.

Avrasya’nın ılıman bölgelerindeki ormanlarda ve bahçelerde yaygın biçimde görülür. Karatavuklar Avrasya’nın dışında Yeni Zelanda ve Avustralya’da da yaşar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çıvgın kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir