1. Anasayfa
 2. Yırtıcı Kuşları

Saz Delicesi

Saz Delicesi özellikleri

Saz Delicesi
Saz Delicesi
0

Saz Delicesi

Saz Delicesi; kanatları diğer delicelere göre daha geniş ve yuvarlak uçludur; bir şahini andırır ama daha ince vücutlu, dar kanatlı ve uzun kuyrukludur. Süzülürken kanat uçlarını yukarı kaldırır, 5 parmağı uçuşta belirgindir. Otururken vücuduna göre açık renkte olan başı ve uzun sarı bacakları ile fark edilir. Cinsiyetler ve yaşlar arasında farklı renklenmeler görülür. Erkeğin rengi dişiye göre daha açık tonlardadır; kafası, boynu, göğsü, ensesi ve kanat üstü örtüleri krem rengi zemin üzerine çizgilidir, karnı kızıl renkte, kanat telekleri ve kuyruğu gri renkte, kanat uçları siyahtır. Dişi ve gencin kafa üstü, ve boğazı krem rengindedir, gaga dibinden başlayan ve göz üzerinden boyna kadar uzanan koyu bir maskesi vardır, vücutları koyu kahverengidir. Gençlerde erişkinlerin aksine omuz başlarında krem renk görünmez ve kanat altı örtü tüyleri çok koyudur. En çok karıştığı türler arasında, şahin, arı şahini, kara çaylak ve küçük kartal vardır.

Yaşam alanları ve beslenme türleri;

Ülkemizin çok büyük bölümündeki sulak alan ve sazlıklarda en sık görülen yırtıcıdır. Doğu ve Batı Karadeniz Bölgeleri haricinde Türkiye’nin tamamından üreme kaydı mevcuttur. Doğu Anadolu’nun büyük bir bölümünde yaz göçmeni ve geçit türüdür, diğer bölgelerde ise yerli veya kış göçmenidir.

Çevresinde sazlar bulunan sulak alanlarda yaşar. Sazlıkların üzerinde süzülerek av ararken sık görülür ve sazlıklarda yuvalanır. Küçük memeliler, kuşlar, böcekler, kurbağalar ve balıklar ile beslenir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çakır kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir