1. Anasayfa
 2. Kanarya Bölümü

Göl ördeği

Göl ördeği özellikleri

Göl ördeği
Göl ördeği
0

Göl ördeği

Göl ördeği; 36-46 santimetre 14-18 kadar büyür. Dişiler 510-700 gram 18-25 ve erkekler 600-850 gram 21-30 en az ağırlığındadır. Erkekler benzer bir tür olan And ördeği (Oxyura ferruginea)’dan daha küçük olmaları ve daha düz bir kafaya sahip olmaları ile ayırt edilebilirler. Dişi ördekler, zor penetrasyon için yapılmış tirbuşon önleyici vajinaya sahiptir.

Göl ördeği, Arjantin’in Córdoba kentinde bulunan ve 42.5 santimetre 16,7 boyutunda bir penisi olan bir örnekten elde edilen en büyük kuş üreme organına sahip olduğu için Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca vücut uzunluğuna göre herhangi bir omurgalının en uzun penisine sahiptir. Tipik olarak sarkık halde kıvrılmış olan penis, tamamen ereksiyon halindeyken hayvanın kendisiyle yaklaşık olarak aynı uzunluğa ulaşabilir, ancak daha yaygın olarak kuşun uzunluğunun yarısı kadardır. Yumuşak uçlu ve dikenli tabana sahiptir. Uçları kıllı olan dikenli penislerinin boyutlarının, bu son derece karışık kuşlardaki rekabet baskısına tepki olarak evrimleşmiş olabileceği ve önceki çiftleşmelerden spermleri bir şişe fırçası gibi çıkarmış olabileceği teleorize edilmiştir.

Çoğu erkek kuşun penisi olmamasına rağmen, ördeklerin uzun bir tirbuşon penisi vardır ve dişilerin ters yönde spiral yapan uzun bir tirbuşon vajinası vardır. Erkekler genellikle çiftleşmeyi zorlamaya çalışır, ancak karmaşık çiftleşme geometrisi dişilerin kontrolü elinde tutmasına izin verir çoğu zaman zorlamalı çiftleşme başarılı döllenme ile sonuçlanmaz.

Göl ördeğinin beslenmesi hakkında çok az şey biliniyor, ancak küçük omurgasızlar, tohumlar ve bitki kalıntılarından oluştuğuna inanılıyor. Üreme mevsimi, Arjantin’de Ekim’den Ocak’a kadar olan ülkeler arasında farklılık gösterir. Erkekler, gösteri için patlama sesleri ve “mekanik hışırtı sesleri” üretirler.

Resim Ira Petris tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir