1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier özellikleri

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier
0

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier; küçük köpek grupları içerisinde ve kendi içerisinde her zaman için farklı özellikler sergileyen bir ırktır. Küçük boyutuna rağmen koruma içgüdülerine sahip olması sebebiyle sahibini aşırı şekilde korumak ister. Dünyada en çok beslenen köpek ırklarından biridir. İnsanlara karşı sonsuz bir güvene sahiptir. İnsanlara olan bu yakınlığından dolayı hem normal ev yaşantısına hem de apartman yaşantısına çok uygundur. Aynı zamanda sahibini hayatının merkezi haline sokar.

Yorkshire Terrier; En cesur ve enerjik köpeklerden biri olmasıdır. En sevgi dolu köpek ırkı olmaları da köpek severler tarafından bilinir. Güzelliği ve görünüşü de küçük grup köpek ırklarının çoğundaki gibi bu ırkta vardır. Sadık olmaları da sahiplerini üzmemelerine neden olur.

Yorkshire Terrier; Küçük olmasından ziyade çok güler yüzlü ve uzun-yumuşak tüylerle dikkat çeker. Küçüklüğü ile tatlı gözüken bu ırk dünyanın en küçük ikinci köpek ırkıdır. Ortalama 3.5 kg bir ağırlıktadır. 18 cm uzunluğa sahiptir. En büyük özelliği ise tüylerinin yapısıdır. Çoğu köpek ırkından daha yumuşak ve uzun tüyleri vardır. Renkleri genellikle ten rengi veya açık kahverengi tonlarıdır. Boyun bölgelerinde siyah tüyler vardır. Burnu ufak ve siyahtır. Gözlerinin üstünü hafif örten tüyleri vardır. Göz rengi simsiyahtır. Ufak bir kuyruğa sahiptir.

Yorkshire Terrier; Sahibine karşı cesur ve korumacı olma mizacıyla tanınır. Sahibine ya da kendisine karşı herhangi bir davranıştan hoşlanmazsa içgüdüsel olarak havlama ya da karşıdaki kişiyi ısırma ihtimali vardır. Onu en çok mutlu eden ve önem verdiği konu ise çok bağlı olduğu ailesidir. Hırçın olabilme durumu olduğu için dışarıda gezdirirken tasmasız bırakılmaması gerekir. Çocuklarla bir arada bırakılamamasının sebebi saldırganlık özelliği gösterebilme ihtimalidir. Yavru iken sosyalleştirilirse bu sorun ortadan kalkabilir.

Uzun ve sık tüylere sahip olduğundan dolayı sürekli ve düzenli bir taramayı gerekli kılar. Tüylerinin arasında pisliklerin kalmamasına dikkat edilmelidir. Tırnakları ise uzadıkça kesilmelidir.

Not: Küçük sınıf köpek ırklarına uygun olan mamalarla sağlanmalıdır. Yağlı gıdalar verilmemelidir.

Fotoğraf sahibi form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir