1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Tibetli Spaniel

Tibetli Spaniel özellikleri

Tibetli Spaniel
Tibetli Spaniel
0

Tibetli Spaniel

Tibetli Spaniel; maymun, kedi ve köpek özelliklerinin tümünü taşıyan bir canlı olduğu düşünülmektedir. Bu ırkın geçmişi çok uzun bir döneme dayanır. Apartman için uygun bir ırktır.

Tibetli Spaniel; Küçük yapısının altında yatan özgüveni ile dikkat çeker. Özgüvenli yapısının yanında çok cesaretli olduğu bilinmektedir. Sevimli olan bu ırk çok zeki olduğunu gözlerine bakılmasıyla bile belli ederi. Tibetli Spaniel aynı zamanda oyun oynamayı çok seven oyuncu bir köpek olma özelliği gösterir. Kendisiyle oyun oynayan kişilerle çok iyi arkadaş olur.

Tibetli Spaniel; Bakıldığı andan itibaren küçük sınıfa mahsus bir köpek olduğunu belli eder. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklıkta ve uzundur. Renkleri genellikle siyah, beyaz, deniz kumu rengi, gri, kahverengi, açık kahverengi, krem ve kızıl tonlarındadır. Kısa ve küçük bacakları, büyük ve simsiyah gözleri vardır. Gözlerinin etrafında da siyah bir tabaka vardır. Kulakları epey tüylü ve sarkık bir vaziyettedir.

Tibetli Spaniel; Ailesine karşı sadık ve çok düşkündür. Ailelerine karşı sevgide kısıtlaması yoktur. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan hatta yalnızlıktan korkan bir ırk diyebiliriz. İlgiye alışık olduğundan dolayı ailesinin de ilgi odağı olmak ister. Yavruluktan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Sosyalleştirildiği takdirde çocuklarla ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşabilme özelliğine sahiptir. Yabancı insanlara karşı her zaman temkinlidir.

Tibetli Spaniel; Yavruluk döneminden itibaren düzenli olarak yapılmalıdır. Uzun ve kabarık tüylere sahip olduğu için düzenli olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Düğümlenmesi önlenmelidir. Hareketli bir yapısı olmadığı için egzersize ihtiyaç duymaz. Ev içerisinde yapmış olduğu faaliyetler onun için yeterlidir. Kulak ve burun temizliği de yapılmalıdır. Tırnakları daima düzenli olarak kesilmelidir. Gözlerinin etrafı da zaman zaman temizlenmelidir. Gerektiği zamanlarda duş ihtiyacı karşılanmalıdır. Tüy arası temizliğe de dikkat edilmelidir.

Kilo alma riskine sahip köpek ırklarına mensup olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Mamalarının kendi ırkına ve boyutuna uygun olacak şekilde verilmesi gerekir. Ev yemekleri, yemek artıkları sakıncalıdır.

Fotoğraf sahibi Gianmarco Ferraro form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Alman Kurdu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir