1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Tibet Mastiffi

Tibet Mastiffi özellikleri

Tibet Mastiffi
Tibet Mastiffi
0

Tibet Mastiffi

Tibet Mastiffi; Köpek ırkları arasında en zeki olanlardan biridir. Çok güçlü ve iri bir fiziğe sahiptir. Ailesini ve çevresindeki sevdiği insanları korumak ve savunmak için elinden geleni yapar. Yabancılara ise genellikle agresif bir yapıya sahip olduğu için yavruluk döneminden itibaren eğitilmeye ve sosyalleştirilmeye ihtiyacı vardır. Başıboş bırakılacak bir ırk değildir çünkü gezmeye, dolaşmaya ve aktivite yapmaya alışık bir köpektir. Eğitildiği sırada çok sabırlı olmak gerekir. Disiplin ve sabır ise şarttır.

Tibet Mastiffi Genel Özellikleri;

Tibet Mastiffin özellikleri arasında çocuklarla çok iyi anlaşıp vakit geçirmesi gelir. Ancak bunun için onlara alıştırılması gerekir. Yabancı insanlar karşı çok tedbirli davranır. Eğer bir aileye mensup ise ailenin çocuklarına karşı korumacı bir şekilde davranır. Sosyalleştirilmediği takdirde sahibini zorlayabilir. Sosyalleştirildiği takdirde ise diğer hayvanlarla iyi bir iletişime sahip olur.

Tibet Mastiffin görünüşü çok iri ve heybetli yapısı ile kendini belli eder. Kulakları V şeklinde bir yapıya sahiptir. Kafası kocaman ve kafasının üst kısmını katmanlı bir şekilde saran tüyler vardır. Gözleri içeriye doğru ve simsiyah renklere sahiptir. Burnu yuvarlak ve siyahtır. Vücudunun tümünü saran sert, uzun ve sık tüyler vardır. Bacakları kuvvetlidir. Kuyruğu kıvrımlı ve etrafı tüylerle kaplıdır. Vücudunun genel bölümü siyah olsa da çoğunun bacaklardan patilere kadar olan kısmı krem rengidir. Sırtı dümdüz, ayakları ise iridir.

Tibet Mastiffin özgüvenli, sakin ve asil bir karakterdir. Bekçi köpeği olmasından dolayı çok sık havlar. İnatçı ve zaman zaman hırçın olan yapısı bekçilik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Tehlike durumu oluşturabilecek hemen hemen çoğu şeye karşı cesur ve saldırgan olsa da sevdiklerine ve sahibine karşı tam tersidir.

Bakımı tüy bakımından biraz zahmetlidir. Tüyleri sık ve sert olduğu için düzenli olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır. Patilerinin bulunduğu kısım da taranmalı ve tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Kilo almaya meyilli bir yapıda olduğundan dolayı egzersizleri ve antrenmanları yapılmalı, enerjisini atmalıdır.

Resim wikimedia Alıntıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Basenji köpek ırkı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir