1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Slovak Tchouvatch

Slovak Tchouvatch köpek ırkı özellikleri

Slovak Tchouvatch
Slovak Tchouvatch
0

Slovak Tchouvatch

Slovak Tchouvatch; her zaman tetikte olan, cesur ve sadık bir koruma köpeği olarak ünlenmiştir. Kendi bulunduğu alanı korumak adına her türlü insanla ve her türlü vahşi hayvanla bile kapışmayı göze alır. Yabancılara karşı çok temkinli olan bu ırk ailesine karşı çok fazla bağlıdır. Koruma köpeği olduğu için hem yabancı insanlara karşı hem de tanımadığı hayvanlara karşı temkinlidir. Bu yüzden yavruluk döneminde eğitimine ve sosyalleştirilmesine başlanmalıdır.

Slovak Tchouvatch Genel Özellikleri;

Slovak Tchouvatch ilk kez köpek sahiplenmek isteyen kişiler için uygun değildir. İri ve çok güçlü bir hayvan olduğundan dolayı sahibinin otoriter ve yeri geldiğinde baskın olduğu gerekir. Böyle olmadığı takdirde köpek başına buyruk ve sahibini ciddiye alamayan bir karaktere bürünebilir. Ailesine karşı çok bağlı olan bu ırk oyun oynamayı çok sever. Sahibiyle ve ailesiyle oyun oynamak onu en çok mutlu eden aktivitelerden biridir. Yüksek özgüveni sayesinde geniş düzlüklerde korkusuzca koşar. Eğitimi ve sosyalleştirilmesi başarılı bir şekilde yapıldığı takdirde aile köpeği olabilir. Zincirlenirse çok hırçınlaşır.

Slovak Tchouvatch görünüşü iri bir gövdeyi saran beyaz tüylerle dikkat çeker. Beyaz tüyleri kabarık, sıkı ve yoğun bir şekildedir. Bu tüylerin onun kas yapısının üzerini örterek daha heybetli yapar. Tüylerinin yoğun olmasının dışında kürkünün altındaki kas yapısı da gelişmiş olduğu için kuvvetlidir. Kulakları büyük ve beyazdır. Kulaklar yana doğru sarkmış bir halde durmaktadır. Orta büyüklükte ve simsiyah bir burun yapısı, yuvarlak ve simsiyah bir göz yapısı vardır. Kuyruğu da neredeyse yere kadar uzanmaktadır. Kuyruğunun etrafındaki tüyler de çok kabarık ve yoğundur. Bacakları çok kuvvetlidir.

Slovak Tchouvatchın karakteri; yabancılar söz konusu olduğu zaman daima cesur, atılgan, dikkatli ve korumacı bir yapıdadır. Sahibine karşı ise kuşkusuz kendini teslim edecek kadar büyük bir sevgiye sahiptir. Sahipleriyle yapacağı her şey onu mutlu eder.

Slovak Tchouvatchın bakımı; tüy konusunda titizlikle yapılmalıdır. Uzun tüyleri fırçalanmalı ve taranmalıdır. Kilo almaya meyilli olduğu için sürekli egzersiz yapılmalıdır.
Slovak Tchouvatchın beslenmesi; kilo almaya meyilli bir ırk olduğu için sürekli kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Beslenme düzeni ve diyeti disiplinle yapılmalıdır. Kendi grubuna özel kuru mamalar yeterlidir. Su ve maması taze olmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Poodle Köpek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir