1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Shih Tzu

Shih Tzu özellikleri

Shih Tzu
Shih Tzu
0

Shih Tzu

Shih Tzu; insanlar arasında çok sevgi gören köpek türlerinden biridir. Ufak boyutlarda olmasına rağmen boyutuna göre çok dayanıklıdır. Bu ırkın bakımı, beslenmesi ve vakit geçirmek çok zor olmasa da her köpekte olduğu gibi bu köpeğin de özel hususları vardır.

Shih Tzu; Uzun, sık ve yumuşak tüylere sahip olması ile kendini gösterir. Shih Tzu bir başka tabirle Aslan Köpeği olarak da bilinir. Çok sakin ve akıllı bir ırk olması ile köpek severler arasında bilinir. Eğitimi kolay bir ırktır. Günde birkaç kez dolaştırılması köpeğin yapısı için yeterlidir. Sadece sahibi değil çocuklarla ve yabancı insanlarla da anlaşabilme özelliğine sahiptir. En az hasta olan köpeklerden biridir. Isırma eylemi göstermez ancak zaman zaman sinirlendiğinde hırlayabilir ya da havlayabilir.

Shih Tzu; Bakımından küçük köpek ırkları grubunda yer alır. Bu ırk uzun ömre sahip olan ırklardan biridir. Ortalama olarak 15 yıllık bir ömre sahiptir. Boyut bakımından erkekler 23 ile 26 cm arasında, dişiler de 23 ile 26 cm arasındadır. Kilogram bakımından da değerlendirildiğinde erkek ve dişi arasında fark yok denebilir. 5 ile 7 kilogram arasındadırlar.

Shih Tzu; Tatlı ve sevecen olmasının yanında soylu ve kibirli bir mizaca sahiptir. Küçük boyutuna rağmen dikkatli ve cesurdur. Dikkat odağı yüksektir. Çocuklara karşı da yumuşak bir yapıda olduğundan nazik bir ırk olarak nitelendirilir. Zeki olmasına karşın inatçı bir karakteri vardır. Sıcaklık ve soğukluk durumu bu köpek için önemlidir. Ev hayatı onun için uygundur.

Shih Tzu; Tüy açısından değerlendirildiğinde zordur. Tüy bakımları için çoğu Shih Tzu sahibi köpek kuaförleriyle temas halinde olur. Uzun ve kabarık tüylere sahip olduğundan dolayı tüyleri gözlerini kapatır. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Çoğu tüylü ve ufak köpek ırklarındaki gibi kulakları ve gözleri düzenli olarak temizlenmelidir. Tırnak kesimi de gerektiği zamanlarda yapılmalıdır.

Shih Tzu; Çok hassas bir meseledir. Sebebi ise bu ırkın kilo almaya çok meyilli olmasından dolayıdır. Beslenme düzeni ve öğünleri sürekli kontrol edilmelidir. Fazla kilo alması durumunda sağlık sorunları yaşanacaktır. Irkına uygun mamalar beslenmesi için yeterlidir.

Fotoğraf: Luciann Photography

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Maltese köpek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir