1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği özellikleri

Portekiz Su Köpeği
Portekiz Su Köpeği
0

Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği; söz dinleyen ve çabuk eğitilen bir köpek ırkıdır. Zeki bir hayvan olması ile de bilinir. Portekiz Su Köpeği aynı zamanda diğer köpek ırkları ile iyi anlaşır. Egzersizleri yeterli bir seviyede yapıldığında evde yaşayabilecek bir hayvandır. Tüy dökümü fazla olmayan bu ırk alerjisi olan hayvanseverler için uygun bir köpektir. Bu tür adından anlaşılacağı gibi suyla oynamaya bayılır.

Portekiz Su Köpeği; özellik olarak ayak parmaklarının arasındaki perde sisteminin bulunması ile ünlenir. Bu perdeleme sistemi onu iyi bir su köpeği yapar. Yüzme kabiliyeti gelişmiştir. Suda yüzmesi sebebiyle dayanıklı ve kas sistemi gelişmiş bir hayvan özelliğine sahiptir. Vücut uzunluğu ise yüksekliğine nazaran daha fazladır.

Portekiz Su Köpeği; görünüşü  sırt seviyesinin boynundan kuyruğuna doğru devam etmesiyle bilinir. Göğüs yapısı derin ve geniştir. Yüzücü olması sebebiyle bacakları çok güçlü ve birbirine paralel bir haldedir. Kuyruğu başlangıç noktasından ucuna doğru incelerek devam eder. Kürkü ise tek katmanlı ve kıvırcık bir haldedir. Kürk rengi genellikle siyah, kahverengi, beyaz, siyah-kahverengi, beyaz-koyu benekli, kahverengi-beyaz benekli, gri ve gümüş renklerdedir.

Portekiz Su Köpeği; karakteri suyu en çok seven köpek özelliğini taşır. Suyu çok sevmesinden dolayı enerjiktir. İtaat eden, hassas yapılı ve sadık bir köpektir. Çocuklarla arası iyi olan köpek sosyal ve insanlarla vakit geçirmeyi seven bir karakterdedir. Eğitim verilirken belli aralıklarla ve ses tonuna dikkat edilerek verilmelidir. Çok iyi bekçilik yapan bir köpektir.

Portekiz Su Köpeği; bakımı tüylerine hassasiyetle davranılarak yapılmalıdır. Tüyleri kıvırcık ve uzun olduğu için arasında bulunan pislikler ve tozlar temizlenmeli, taranmalı ve fırçalanmalıdır. Tüylerinin arasına girebilme ihtimali olan kene ve böcekler var ise yok edilmelidir. Banyo ihtiyacı ise kirlendikçe belli aralıklarla sağlanmalıdır.

Portekiz Su Köpeği; beslenmesi kendi boyutuna ve cinsine uygun olan mamalar ile sağlanmak zorundadır. Ev yemekleri, tatlılar, hamur işi gıdalar sağlığı için çok zararlıdır. Suyunun ve mamasının kaliteli ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Sivas kangalı​

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir