1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Newfoundland köpek ırkı​

Newfoundland köpek ırkı​ özellikleri

Newfoundland köpek ırkı​
Newfoundland köpek ırkı
0

Newfoundland köpek ırkı​

Newfoundland köpek ırkı; arasında dev ırk grubuna girer. En cesur, çevik ve zarif ırklardandır. Bu ırk sabırlı bir mizaca sahip olduğu için gerektiği yerde geri çekilmeyi bilir. Zor bir köpek olduğu için eğitiminde profesyonel yardıma ihtiyaç duyulur. Suda kurtarma köpeği olarak da bilinir. Dış mekanlar varlığını sürdürmesi için en ideal yerlerden biridir.

Newfoundland köpek ırkı Genel Özellikleri​;

Newfoundland’ın belirgin özellikleri arasında yaşam süresi gelir. Ortalama 8 ile 10 yıl arasında değişiklik gösterir. Yetişkin erkek newfoundlandların ortalama ağırlıkları 60-70 kilogram arasında, boyları ise 69 – 74 cm arasındadır. Dişi ağırlığı genellikle 45 ile 55 kilogram arası boyları ise 63 – 69 cm arasında değişir.

Newfoundland’ın görünüşü dikkat çeken özelliklerle kendisini ilgi odağı haline getirmektedir. Eğitimi de görüntüsü ile paralel olarak yapılmaktadır. Newfoundland türü, soğuk iklim hatta soğuk su tabiatlarına uygun olarak kabarık tüyleriyle bilinir. Bu sevimli ve tüy yığını olan yapının altında çok güçlü kas yapısına sahip bir köpek vardır.

Newfoundland’ın karakteri iri ve güçlü yapılarına rağmen sahip olduğu gücün farkında olmayan ve insancıl yaklaşıma sahiptir. İnsancıl yaklaşımlarından dolayı çok eğlenceli ve oyunbazlardır. Bu köpeğin karakter özelliklerinin en önemli yanı yardımsever olmasıdır. Pek de uysal olmayan bu ırkın yırtıcı ve zararlı olmaması için çok iyi bir profesyonel eğitime girmesi gerekir. İnsanlara olan yardımlarıyla bilindiği için yaşlılar tarafından ve bebek korumalığı üstlenmesi için bebek sahibi ebeveynler tarafından sahiplenilmektedir. Sadık olmalarının yanında zeka becerileri çok yüksektir. Yaşlı bakımı ve bebek korumalığı görevini üstlenmesinin en büyük sebebi budur.

Newfoundland’ın bakımı özellikle sıcak iklimlere alışık olmadıklarından dolayı sıcak bölgelerde olmaları sakıncalıdır. Sıcak iklimlerde bulundukları zaman tüy dökümü gerçekleşmektedir. Newfoundland bakımı, rutin olarak gerçekleştirilen tüy bakımlarını ve vitamin bakımlarını içerir. Çok sık yıkanmaları tavsiye edilmez. Yıkanacakları şampuanlar da özel yapılarına zarar vermeyecek şampuanlar olmalıdır ve özel olarak seçilmelidir.

Newfoundland’ın beslenmesi diğer köpek ırklarındaki gibi hassasiyetle olmalıdır. Yemek artıklarıyla ve ev yemekleriyle beslenmeleri çok zararlıdır. Onun yerine Newfoundland ırkı için üretilen özel mamalar verilmelidir.

 

Resim wikimedia Alıntıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Basenji köpek ırkı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir