1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Maltese köpek 

Maltese köpek özellikleri

Maltese köpek 
Maltese köpek
0

Maltese köpek 

Maltese köpek;  cinsi köpekler, dünyada en çok bilinen süs köpeklerindendir. Tüyleri bembeyaz ve minik görüntüsü ile sevecen bir yapıya sahiptir. Malta köpeği olarak da bilinen bu tür popüler ve gittikçe de popülerliliği artan bir türdür. En eski köpek ırkları grubuna giren Maltese’nin M.Ö 500’lü yıllarda görüldüğü bilinir.

Maltese köpek;  özellikleri başta yüksek seviyedeki enerjiye sahip olmasıyla bilinir. İlk defa hayvan sahiplenecek olan birinin hiperaktif bir yapıya sahip olmasından dolayı bu türü alması çok yorucu olabilir. Küçük boyuttaki ırkların çoğu eğitim açısından çok zorlasa da bu tür doğru yöntemler kullanıldığı takdirde verimli sonuçlar verebilir. Sakin olmayan ve hareketli bir yapıya sahip olmasından dolayı kucak köpeği grubuna girmez.

Maltese köpek;  görünüşü itibariyle çok uzun yumuşak ve ipeksi tüylerinin görsel güzelliği ile bilinir. Aynı zamanda beyaz tonları en çok bilinen tonlardır. Beyaz tüylere sahip olması sık sık yıkanma ihtiyacı doğurmaktadır. Bunun dışında Maltese ırkının ağız ve çene bölgesinde lekeler vardır.

Maltese köpek; karakteri en ideal aile köpeklerinden biridir ve bunun dışında Maltese sahibine karşı çok bağlı ve sadık bir türdür. Sevgi delisi olan bu ırk sahibinden ve çevresinden sürekli ilgi görmeye alışık olduğu için ilgi delisi bir köpektir. Ailesine ise düşkündür. Maltese etrafına karşı daima pozitiflik saçan bir türdür. Oyuncu bir ırk olan bu köpek bu özelliği ile de bilinir. Çocuklar söz konusu olduğunda ise Maltese çocuklarla anlaşamaz, ancak diğer hayvan türleri ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Maltese insanlara karşı çok düşkündür.

Maltese köpek;  bakımı çoğu köpek türüne göre zordur. Çok uzun ve beyaz tüylere sahip olmasından dolayı beyaz olma özelliği onun sürekli temizlenme ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır. Sık sık yıkanması ve taranması gerekir. Ağız bölgesi ve çevresinde de beyaz olması sebebiyle sürekli lekeler görülür bu da ekstra mesai harcanarak bakım yapılmasını zorunlu kılar.

Maltese köpek;  beslenmesi diğer köpeklere göre biraz daha hassasiyet ister. Kaliteli ve küçük tanelere sahip kuru mamalarla beslenmesi gerekir. Sofra yemekleriyle besleyecek olmak sindirim sistemi bakımından çok tehlikelidir.

Bir park bankında poz malta köpekleri – tr.depositphotos.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Pomeranian Boo

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir