1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Leonberger köpek ırkı​

Leonberger köpek ırkı​ özellikleri

Leonberger köpek ırkı​
Leonberger köpek ırkı​
0

Leonberger köpek ırkı​

Leonberger köpek ırkı; oldukça çevik ve geniş bir bedene sahiptir. Leonberger köpek ırkı sahibiyle vakit geçirmeye bayılan, diğer geniş cüsseli köpek cinslerine göre salya akıtmaya daha az meyillidir. Leonberger’in boynu kısmen uzun, derin göğüslü, güçlü bacaklı ve sırtı düzdür.

Leonberger köpek ırkı Genel Özellikleri​;

Leongerger özellikleri ırkının kafatası hacmi orta büyüklüktedir. Yüzünde yer alan bölüm siyahtır. Isırma şekli makas ısırmasıdır. Gözleri ise kahverengidir. Kürkü su geçirmeyen bir özelliğe sahiptir. Ön bacakları yere dik bir şekilde basar. Kuyrukları ise tüylü ve uzun bir yapıya sahiptir. Ayakları perdeli ve siyahtır. Bunun sayesinde çok iyi yüzer.

Leonberger köpek görünüşü büyük bir kafatasıyla belirgindir. Burun ve dudakları siyahtır. Düşük dudakları olmadığından salyalı bir yapıda değildir. Kafatası kubbemsi bir yapıya sahiptir. Orta büyüklükte düşük kulaklara sahiptir. Boynu güçlüdür ve deri sarkıklığı yoktur. Arka bacaklarında yer alan fazla tırnakları alınmalıdır. Kürkü kızıldan kahverengi tonlarına kadar olabilmektedir.

Leonberger köpeğinin karakter özellikleri neşeli bir yapıya sahiptir. Dikkatli yapısıyla beraber sevgi doludur. İfade ise tatlıdır. Çoğunlukla yaramaz çocuklara karşı bile sabır gösterir. Gereksiz yere asla havlamaz. Sinirlendikleri zaman saldırmak yerine genellikle bölgeden uzaklaşır. Eğitime karşı ise çok duyarlıdır. Erken yaşta sosyalleştirilmesi gereken bir köpektir.

Leonberger köpeklerinin Bakımı ile ilgili en önemli mesele yemek masrafının cüssesinden dolayı çok olacağıdır. Diğer köpeklerle kıyaslandığında bakımı açısından ekstra bir bakıma gerek yoktur. Aşısı, tırnakları, dişleri düzenli olarak kontrol edilip temizliği yapılmalıdır. Haftada bir kez dişlerinin fırçalanıp tırnaklarının kesilmesi gerekir. Bakımındaki en önemli konu kulaklarıdır. Kulaklarının haftada birkaç kez temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği takdirde kulak enfeksiyonu kapma riski taşır.

Leonberger köpeğinin beslenmesi günde iki öğün olarak yeterlidir. Yavrular ise günde altı kez olmak üzere daha sık beslenir. Suyu daima taze olmalıdır. Tütsülenmiş, kızartılmış yiyecekler ve tatlılar hayvanın sindirim sistemine zarar verir. Yavru Leonberger fazla beslenmesi ve tüketeceği gıdanın yeterli ve gerekli elementlerle, kalsiyum ile desteklenmemesi durumunda kemikleri yanlış oluşup uzuvları bükülebilir.

 

Fotoğraf sahibi form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Yorkshire Terrier

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir