1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Kayın baştankarası​

Kayın baştankarası genel özellikleri​

Kayın baştankarası​
Kayın baştankarası​
0

Kayın baştankarası​

Kayın baştankarası​; Baş ve boyun parıltılı mavi ve siyah, gaga ve yukarası beyaz kenarlı siyah tüylerle kaplıdır. Yanaklar boyunun arkasına kadar beyaz, sırt hafif yeşilimsi küllü kahverengi, altı kahvemsidir. Ensedeki bu farklılıkla Çam baştankarasından ayırt edilir.

Kanatlar ve kuyruk grimsi ve kahverengidir ve kanatlar üzerinde bandlar bulunur. Alt kısımlar grimsi ve beyaz, ve yan taraflar ışıltılıdır. Gaga siyah ve keskin kenarlı, bacaklar kurşun rengidir.

Parlayan mavimsi ve siyah başıyla ve köşeli kuyruğuyla çam baştan karasından ayırt edilebilir. Cinsler birbirine benzerdir ve mevsimsel olarak değişmezler, genç olanlar daha mat renklidir. Boy yaklaşık 11,5 cm’dir. Kanat açıklığı 60 – 70 mm’dir.

Avrupa’nın ılıman kesimlerinde kuzey Asya’da yerleşik olarak yaşar. Kuzey İspanya’da da görülür. İrlanda ya da diğer soğuk kuzey ülkelerinde yoktur. Çoğunlukla yerleşik kuşlardır, göç etmezler. Bataklık baştankarası, adına uygun olarak nemli ve bataklık olan yerlerde bulunduğu gibi, kuru ağaçlıklar, ekili bahçeler de bulunabilir.

Yuva, bazen yerdeki bir deliğe, çoğunlukla çürümüş ağaç oyuklarına yapılır. Yuvasını önce küçük bir delik olarak yapar, daha sonra ise genişletir. Bu delik birkaç santimetreden 10 metreye kadar çıkabilir. Yün, kıl, tüy ve yosun hepsini birlikte kullanarak yuvasını yapar.

Yuvaya 5 – 9 arası yumurtalarını Nisan ya da Mayıs aylarında yapar ve kuluçkaya yatar.
Besin olarak sebzeler ya da hayvanları tüketirler; tırtıllar, diğer böcekler, örümcekler ve çeşitli tohumlar. Bu baştankara türü yiyeceğini kış için depolar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Su Çulluğu​

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir