1. Anasayfa
 2. Yırtıcı Kuşları

Kaya kartalı

Kaya kartalı özellikleri

Kaya kartalı
Kaya kartalı
0

Kaya kartalı

 

Kaya kartalı; Kahverengi olan kaya kartalı son derece iri kartal türüdür. Kanatları uzun olan ve gövdesine doğru daralan kaya kartalının kuyruğu diğer kartallardan daha uzundur. Dişilerinin erkeklerine oranla biraz daha iri olduğu görülen kaya kartalının tepe ve ense tüyleri kızıla çalan açık kahverengindedir. Kanatları kavisli ve gövdeye doğru daralan kaya kartalının kuyruğu da diğerlerine oranla daha uzundur.

Kaya kartalı; İri ve güçlü pençe ve gagaya sahip olan kaya kartalı, adından da anlaşılacağı gibi yüksek dağlarda yaşamaktadır. İri ve güçlü pençe ve gagasını iyi kullanan kaya kartalı; tavşan, sincap, gelengi, kızıl tilki, yılan ve kaplumbağalarla beslenmektedir. Avına yaklaşırken çok hızlıdır ve kanatlarını gövdesine yapıştırarak saldırmaktadır. Ulaşılması güç kayalıklardaki oyuk ve çıkıntılara büyük yuva yapan ve kendisi de kutsal hayvanlar sınıfında kabul edilen kaya kartalı, kutsallık atfedilen Tunceli Dağları’nın doruklarında yaşımını sürdürmektedir.

Kaya kartalları; Zorunlu olmadıkça evcil hayvanlara zarar vermediği gözlemlenmiştir. Tek eşli olan kaya kartalı, yılda bir kez 42 gün süren kuluçkaya yatmaktadır. Yavrulara anne ve baba kartal birlikte bakan kaya kartalı, daha çok Munzur Dağı’nın doruklarında ve Pülümür Vadisi’nin dik yamaçlarında görülmektedir.

 

Fotoğraf sahibi form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir