1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Kara Kızıl kuyruk kuşu

Kara Kızıl kuyruk kuşu genel özellikleri

Kara Kızıl kuyruk kuşu
Kara Kızıl kuyruk kuşu
0

Kara Kızıl kuyruk kuşu

Kara Kızıl kuyruk kuşu; Erişkin erkeği boynunu baştan başa çevreleyen beyaz boyun halkasıyla diğer tüm siyah renkli sinek kapanlardan rahatlıkla ayırt edilir. ayakları ve kanatlarındaki beyazlık kara sinek kapana göre daha fazladır. Alnındaki beyaz benek iridir. Kuyruk sokumundaki beyazlık genellikle kara ve alaca sinekkapana göre daha belirgindir. 1’inci yazındaki erkek bireylerin boyun halkası enseye doğru erileşebilir. Ayrıca ayak tüylerindeki beyazlık erişkin kuşlara göre daha küçüktür. Dişisi ve 1’inci kışındaki genci gri ve kahverengi renklerinde olup birbirlerine benzerler. Genç kuşlarda bazen alaca sinekkapanda olduğu gibi 2’inci kanat barı olabilir. Dışının kuyruk tüyündeki beyazlığın daha az olması ve kanatlarındaki beyazlığın daha fazla olmasıyla ondan ayırt edilebilir.

Kara Kızıl kuyruk kuşları; Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde görülen bu tür; İç Anadolu’nun kuzeyi Doğu Anadolu’da yaz göçmeni, İç Anadolu, Marmara, Akdeniz’in bazı yerlerinde lokal olarak yerli, diğer bölgelerde kış göçmeni ya da göç kuşlarıdır

Kayalık yamaçlarda, yarlarda, yayla köylerinde ve şehirlerde çoğalır ve ürerler. Göç dönemlerinde farklı yaşam alanlarında görmek mümkündür. Çoğunlukla yüksek irtifada bulunur ancak kış mevsiminde deniz kıyısına kadar yaşamaktadırlar. Genellikle sinek benzeri böcekler, böcek larvaları ve örümcekler ile beslenir. Sonbaharda çeşitli bitki tohumlarını gibi yiyeceklerle beslenmektedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Telli turna

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir