1. Anasayfa
 2. Kaz ve Ördek Bölümü

Kar kazı

Kar kazı özellikleri

Kar kazı
Kar kazı
0

Kar kazı

Kar kazı; ( Anser caerulescens ) bir türüdür. Kuzey Amerika’ya yerli. Hem beyaz hem de koyu morflar vardır, ikincisi genellikle mavi kaz olarak bilinir. Adı tipik olarak beyaz tüylerden türemiştir . Türler daha önce Chen cinsine yerleştirildi , ancak şimdi tipik olarak “gri kaz” cinsi Anser’e dahil edildi.

Kar kuzeyini doğurmak kazları timberline içinde Grönland , Kanada , Alaska ve kuzeydoğu ucu Sibirya ve güneybatı gelen Kuzey Amerika’nın sıcak bölgelerinde kışlar geçirmek British Columbia ABD’nin bölümleri arasında Meksika’da . [4] 20. yüzyılda kar kazı popülasyonu çarpıcı bir şekilde arttı.

Kar kazı, 1758’de İsveçli doğa bilimci Carl Linnaeus tarafından Systema Naturae adlı eserinin onuncu baskısında Anas caerulescens adı altında resmen tanımlandı. Linnaeus, tanımını 1750’de İngiliz doğa bilimci George Edwards’ın A Natural History of Uncommon Birds adlı kitabında anlattığı “mavi kanatlı kaz” a dayandırdı . Örnek Hudson Körfezi’nde toplanmıştı. Fransız zoolog Mathurin Jacques Brisson tarafından 1760 yılında tanıtılmış olan Anser cinsine yerleştirilmiştir. Bilimsel adı Latince anser , “kaz” ve caerulescens , “mavimsi” , caeruleustan türetilmiş , “lacivert”. Kar kazı, Ross’un ( Anser rossii ) kardeş türdür.

Kar kazı, iki renk tüy morfuna sahiptir. beyaz veya gri / mavi, bu nedenle karlar ve maviler olarak ortak tanımlanır. Beyaz ve morph kuşlar, siyah kanat uçları dışında beyazdır, ancak mavi morflu kazlar, baş, boyun ve kuyruk ucu dışında beyazın yerini alan mavimsi-gri tüylere sahiptir. Olgunlaşmamış mavi faz, baş, boyun veya göbek üzerinde çok az beyaz olan veya hiç beyaz olmayan mat veya barut grisidir. Hem kar hem de mavi evrelerin gül kırmızısı ayakları ve bacakları ve onlara siyah bir sırıtma yaması veren siyah tomia keskin kenarlar ile pembe banknotlar vardır. Renkler ayaklarda, bacaklarda ve olgunlaşmamış kuşların gagalarında o kadar parlak değildir. Baş, beslendikleri topraktaki minerallerden paslı kahverengiye boyanabilir. Çok seslidirler ve genellikle bir kilometre’den fazla uzaktan duyulabilirler.

Beyaz ve mavi morph kuşlar melezleşir ve yavrular her iki morflu olabilir. Bu iki kaz renginin bir zamanlar ayrı türler olduğu düşünülüyordu; melezleştikleri ve aralıkları boyunca birlikte bulundukları için, artık aynı türün iki renk fazı olarak kabul ediliyorlar. Renk fazları genetik olarak kontrol edilir. Karanlık faz, tek bir baskın genden kaynaklanır ve beyaz faz, homozigot resesiftir. Bir eş seçerken, genç kuşlar çoğunlukla ebeveynlerinin rengine benzeyen bir eş seçerler. Kuşlar karma bir çift olarak yumurtadan çıkarsa, her iki renk fazıyla da çiftleşirler.

Bu kaz türü, büyüklük ve coğrafya temelinde iki alt türe ayrılır . Boyut örtüşmesi, bazılarının bölünmeyi sorgulamasına neden oldu. Daha küçük tür olan küçük kar kazı ( C. c. Caerulescens ), orta kuzey Kanada’dan Bering Boğazı bölgesine kadar yaşar . Daha küçük kar kazı, 64 ila 79 cm uzunluğunda ve 2,05-2,7 kilogram ağırlığındadır. Daha büyük alt tür olan daha büyük kar kazı ( C. c. Atlanticus ) kuzeydoğu Kanada’da yuva yapar. Ortalama 3,2 kilogram ve 79 cm , ancak 4 yada 5 kilogram ağırlığa kadar çıkabilir. Her iki alt tür için kanat açıklığı 135 ila 165 cm arasındadır.

Üreme Dönemi

Uzun vadeli çift bağlar genellikle ikinci yılda oluşturulur, ancak üreme genellikle üçüncü yıla kadar başlamaz. Dişiler son derece filopatriktir, yani üremeleri için yumurtadan çıktıkları yere geri döneceklerdir.

Kar kazları genellikle kolonilerde yuva yapar. Yuvalama, kar koşullarına bağlı olarak genellikle Mayıs ayının sonunda veya Haziran ayının ilk birkaç gününde başlar. Dişi bir yuva alanı seçer ve yuvayı yüksek bir alana inşa eder. Yuva, bitki materyali ile kaplı sığ bir çukurdur ve yıldan yıla yeniden kullanılabilir. Dişi üç ila beş yumurtadan ilkini bıraktıktan sonra yuvayı aşağı doğru sıralar. Dişi 22-25 gün kuluçkaya yatar ve yavrular yumurtadan çıktıktan birkaç saat sonra yuvayı terk eder.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Angut ördeği

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir