1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

İsa Brown Tavuğu

İsa Brown Tavuğu özellikleri

İsa Brown Tavuğu
İsa Brown Tavuğu
0

İsa Brown Tavuğu

İsa Brown Tavuğu; melez tavuk ırkları arasında yer alır. Bu tavuklar Isa (Institut de Selection Animale) isimli Fransız şirket tarafından geliştirildi. Bu sebeple ırkın kökeni Fransa oldu. Şirket Rhode Island Red horozları ile Rhode Island White tavuklarını kullanarak bu melez tavuk ırkını ortaya çıkardı.

Orta büyüklüğe sahip olan Isa Brown tavukları ekstra büyük olan yumurtaları için farklı ülkelerde yetiştirildi. Tavuklarında renk kestane kahverengi olurken horozlarda beyaz renk’te görülmektedirler. Hibrit tavuk ırklarından olan Isa Brown yumurtası için geliştirildi. Bunda yumurta boyutunun büyük olması etkili oldu.

Isa Brown tavuklarının ortaya çıkışı 1978 yılında oldu. Isa isimli şirket yaptığı endüstriyel çalışmaların etkisiyle melez ırkı ortaya çıkardı. Isa Brown’lar orta boyutlu tavuk olmalarına rağmen yumurtaları oldukça büyük boyutludur. Bu tavukların günlük olarak tükettiği yem miktarı ise 100 kilogram kadardır. İlk yumurta vermeye başladığı aylardan itibaren yıllık olarak 260-300 arasında yumurta verirler. Yumurta veriminin yılda 350’yi gördüğü zamanlarda vardır. Bu tavukların yumurta rengi tek renktir ve kahverengidir. Isa Brown’lar tek taraklı olan tavuk ırklarındandır.Endüstriyel çalışmalar sayesinde geliştirilmiş olan Isa Brown’lar sakin ve tatlı hayvanlardır. Ayrıca akıllılık özellikleri de yüksektir. Yumurta verimi çok yüksek olan ve iri yumurta veren bu tavukları çiftliğiniz de ya da kümesinizde besleyerek yılda 300 üzerinde yumurta elde edebilirsiniz. Bu tavuk ırklarının yaşam süresi 2-3 yıl arasında değişir ve bu sayede de yumurta almaya devam edersiniz. Bu hayvanlar soğuk hava koşullarına dayanıklı oldukları için kışında yumurta verirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Araucana tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir