1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

İrlanda Kurt Tazısı

İrlanda Kurt Tazısı özellikleri

İrlanda Kurt Tazısı
İrlanda Kurt Tazısı
0

İrlanda Kurt Tazısı

İrlanda Kurt Tazısı; İrlanda asıllı bir tür olan İrlandalı Kurt Tazısı, avı işaret eden köpek olarak tanımlanmaktadır. Avlarda ustaca hareket eden ve avcıların en büyük yardımcısı olan İrlandalı Kurt Tazısı, birçok köpek yarışmasında boy göstermektedir. Orta boylu ırklar arasında yer alan İrlandalı Kurt Tazısı, seyrek tüyleriyle dikkat çekmektedir.

İrlanda Kurt Tazısı Genel Özellikleri;

İrlanda Kurt Tazısının özellikleri arasında, kurt ve geyik avlamadaki üstün yetenekleri yer almaktadır. Bekçilik ve avcılık görevlerinde ustaca hareket eden İrlandalı Kurt Tazısı, iz sürme yetenekleriyle de tanınmaktadır. Kurt ve geyiklerin kokusunu alarak izini sürebilen İrlandalı Kurt Tazısı, avına kendini hissettirmeden hareket edebilir. Soğuk havalara karşı maksimum dayanıklılık gösteren İrlandalı Kurt Tazısı, zorlu arazilerde kolayca yönünü bulacaktır.

İrlanda Kurt Tazısının görünüşü bu türün tanımasında önemli bir etken oluşturmaktadır. Gri, siyah, alacalı beyaz, kırmızı ya da beyaz renklerde tüylere sahip olabilen İrlandalı Kurt Tazısı, seyrek ve sert kürküyle dikkat çekmektedir. İrlanda asıllı bir tür olan İrlandalı Kurt Tazısı, orta boylu ırklardan sayılmaktadır. Çok eski dönemlerden beri varlığını devam ettiren İrlandalı Kurt Tazısı, ortalama 45 ile 57 kilogram arası ağırlığa sahiptir. Kulakları yok denecek kadar küçük, kuyruğu ise ince ve uzundur.

İrlanda Kurt Tazısının aile ortamında beslemeye uygundur. Çok fazla enerjik ve heyecanlı bir tür olmasa da oyun oynamaktan hoşlanmaktadır. Çocuklarla iyi anlaşan İrlandalı Kurt Tazısı, farklı hayvanlarla orta seviyede ilişki kuracaktır. Yabancılara karşı temkinli hareket ederken, sahibiyle çok iyi geçinmektedir.

İrlanda Kurt Tazısının bakımı çok zahmetli değildir. Tüyleri orta seviyede dökülen İrlandalı Kurt Tazısının, haftada 1 defa kauçuk başlı fırçayla taranması gerekir. Yüzünde uzun tüyler bulunduğundan, gözlerini kapatmaması için yüzündeki tüyler düzenli olarak kısaltılmalıdır. Enerjisini atması için günde 1 saat dışarı çıkması yeterli olacaktır. Günde 12 ile 16 saat arası uyuması, enerjisini toplaması için yeterlidir. Tembel bir tür olması sebebiyle, egzersiz yapmaya teşvik edilmelidir. Erken yaşta sosyalleştirilmesi ve eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. İrlanda Kurt Tazısının beslemesi protein ve mineral açısından zengin kuru mamalar tercih edilmelidir. Büyük boy ırklar için hazırlanan mamalar, sağlığını koruması için yeterlidir.

Resim wikimedia Alıntıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Poodle köpek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir