1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Hollanda Çoban köpeği

Hollanda Çoban köpeği özellikleri

Hollanda Çoban köpeği
Hollanda Çoban köpeği
0

Hollanda Çoban köpeği

Hollanda Çoban köpeği; Kurtlarla akrabalığı bulunan ve tıpkı bir kurt gibi görünen Hollanda Çoban Köpeği, oldukça atletik ve korkusuzdur. Kendine özgü tavırları, özgür ruhlu olması ve her an değişkenlik gösteren karakteriyle tanınan Hollanda Çoban Köpeği, açık alanlarda üstün yetenekler göstermektedir. Hollanda asıllı bir tür olan Hollanda Çoban Köpeği, 1900’lü yıllarda ortaya çıkmıştır.

Hollanda Çoban köpeği Genel Özellikleri;

Hollanda Çoban Köpeğinin özellikleri arasında, sığır ve koyunlara çobanlık yapması, korumalıkta üstün yetenekler göstermesi ve tehlikelere karşı, korkusuz şekilde savunmaya geçmesi yer alır. Çiftliklerde bakılacak en iyi tür olan Hollanda Çoban Köpeği, apartman hayatına uyum sağlamakta zorluk yaşayacaktır. Kendine özgü tavırları ve özgürlüğü seven doğası gereği, arazilerde yaşamaktan mutluluk duyacaktır.

Hollanda Çoban Köpeğinin görünüşü, bir kurt ve köpeğin karışımıdır. Kurtlarla benzerlik göstermesi, bu türün sürüleri güderken zorluk yaşamamasını ve tüm tehlikelere karşı savunmada olmasını sağlamaktadır. Ortalama 10 yada 12 yıl arası yaşamını devam ettiren Hollanda Çoban Köpeği, koyu gri, gümüş altın rengi ya da kızıl sarı arası çizgilerin yer aldığı kürklere sahiptir. Orta boylu ırklardan bir tanesi olan Hollanda Çoban Köpeğinin, hızlı koşmasını sağlayan atletik bacakları bulunmaktadır. Kulakları sivri ve uzun olan Hollanda Çoban Köpeğinin, ince uzun bir burnu bulunmaktadır.

Hollanda Çoban Köpeğini özgür yaşamaya ve kendi kararlarını uygulamaya müsaittir. Apartman dairesinde ve kapalı alanlarda yaşamayı sevmeyen Hollanda Çoban Köpeği, büyük arazilerde özgürce hareket etmek ister. Aniden karar değiştirmesi ve içinden geleni hayata geçirmesi, bu türün kendine özgü davranmasına yol açmıştır. Ailesi ve sahibiyle iyi geçinen Hollanda Çoban Köpeği, kolaylıkla eğitilmektedir.

Hollanda Çoban Köpeğinin için ekstra ilgiye ihtiyaç yoktur. Soğuk havalara karşı maksimum dayanıklılık gösteren Hollanda Çoban Köpeği, açık alanda kendine ait kulübesinde yaşamak ister. Tüy sorunu çıkarmadığından, haftada bir taranması yeterli olacaktır. Günlük enerjisi çok yüksek olan Hollanda Çoban Köpeği, her an hareket etmeli ve arazide özgürce koşabilmelidir.

Fotoğraf sahibi form PxHere

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Yorkshire Terrier

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir