1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Gümüş martı

Gümüş martı özellikleri

Gümüş martı
Gümüş martı
0

Gümüş martı

Gümüş martı; Uzun kanatlı ve bacaklı, yuvarlak göğüslü, büyük, kalın gagalı ve yapılı bir martı türüdür. Bu boyutlarda, bölgede görülen en yaygın martıdır. Gözü sarı, göz içi halkası kırmızıdır. Erişkinin sırtı açık gri, gagası ve İngilizce ismini de aldığı bacakları sarıdır. Alt gaga ucunda kırmızı bir leke vardır. Siyah olan el teleklerinin ucu beyaz beneklidir. Kışın, başında kırçıllar görülebilir. ergenliğe ulaşmayan martılar oldukça koyudur. Gagası ve gözleri siyah, bacakları pembedir; göğsünde ve böğründe kırçıllar görülür. Kuyruk üstü ve sokumu beyaz olup, üzerinde siyah benekler vardır. Kuyruk bandı kalın ve siyahtır. İlk kışında üst tarafı daha açık renkli olsa da hala koyudur. 2. Kışında sırtı grileşir ancak kanatları koyudur. 3. Kışında kanatları da grileşir. Erişkin olanlara oldukça benzer. Başında ve ensesinde bulunan siyah benekler, koyu kuyruk bandı, geniş gaga bandı, daha açık renkli bacakları ve kanat üstündeki kahverengi ve siyah lekelerin varlığı ile erişkinden ayırt edilir. Tam olarak erişkin olması 4-5 yıl sürer.

Yaşam alanları ve Beslenme türleri;

Deniz kıyıları, göller, lagünler, kentsel alanlar, akarsular ve çöplüklerde görülür. Şehirlerdeki bina çatılarında ve kayalık adalarda yuva yapar.
Beslenmesi oldukça geniştir. Küçük balıklar, böcekler ve böcek larvaları, yumuşakçalar, kabuklular, sürüngenler, küçük memeliler, küçük kuşlar, kuş yumurtaları ve kuş yavruları ile beslenir. Çöplüklerde yüksek sayılarda görülebilir.

 

Resim  wikimedia Alıntıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Monticola saxatilis

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir