1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Guguk kuşu

Guguk kuşu genel özellikleri

Guguk kuşu
Guguk kuşu
0

Guguk kuşu

Guguk kuşu; gugukgiller ailesine ait olan bir kuştur. Ortalama en fazla 30 cm büyüyebilen bu kuşlar, son derece ince bir yapıya sahiptir. Narin yapısı ile en zarif görünen kuşlar arasındadır.
Bilinen göçmen kuşları arasındadır, yuva yapmazlar. Diğer kuşlar gibi kendilerine ait bir yuvaları bulunmaz. Bundan dolayı da guguk kuşlarına göçmen kuşları denilmektedir. Guguk kuşları ince, zarif görünümlü göçmen kuşlardandır.

Genel olarak guguk kuşları tırtıl ve böcek gibi gıdalarla beslenmektedir. Guguk kuşları ince bir yapıya sahip olmakla beraber bazen orta boyda da görülmektedir. Genel olarak ağaçlarda yaşamaktadır. Ancak birçok türü, yer gibi zemin kuşları arasındadır. Guguk kuşları kendi içinde de farklı türlere ayrılmaktadır. Guguk kuşu türleri genel olarak iki farklı beslenme şekline ayrılır. Bazı türler sadece meyve gibi gıdalar tüketmektedir. Ancak bazı türleri sıklıkla böcek, larva ve benzeri etçil besinler tüketmektedir.

Yunan mitolojisinde geçen bir kuş türüdür. Tanrıça Hera’nın kuşu olarak bilinen guguk kuşu, binlerce yıldır bilinen efsanevi bir kuş türüdür. Bunun ile beraber birçok kültürde guguk kuşu mevsim habercisi olarak bilinmektedir. Özellikle batı bölgelerinde ilkbaharın gelişini bildiren kuş olarak geçmektedir. Hindistan gibi bölgelerde ise Kama deva’nın kuşu olarak bilinmektedir. Bununla beraber Japon kültürü için guguk kuşu aşkın işaretidir.

Sivri bir kuyruk yapısına sahiptir. Her alana yumurta bırakmaktadır, ve yuva yapmazlar. Tepeli Guguk, Kül Rengi Guguk ve Altın Guguk olarak üç türe ayrılmaktadır, bu türler en çok bilinen guguk kuşu türleri arasındadır.
Genel olarak guguklar yavrularını, geçici olarak kaldıkları yerde büyütür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Kınalı keklik

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir