1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Dominique tavuğu

Dominique tavuğu özellikleri

Dominique tavuğu
Dominique tavuğu
0

Dominique tavuğu

Dominique tavuğu; Amerika’da kurulan ilk ırklardan biridir. Ve kaydedilen en eski Amerikan kümes hayvanı ırkları arasındadır. Tarihsel olarak çok önemli bir ırktır ve şimdi çok nadirdir. Olarak da bilinir Dominiker ve hacı tavuğu. Cins, kümes hayvanları standartları var olmadan çok önce eski İngiliz tarihinde var olmuştur. Muhtemelen bu cins, sömürge zamanlarında güney İngiltere’den New England’a getirilen tavuklardan türemiştir. Dominique tavuğunun kesin kökeni bilinmemektedir. Bu cinsin ilk yaratılışı Avrupa tavuk ırklarını ve daha sonra bazı Asya çeşitlerini içermiş olabilir. Bu tavuk cinsinin adı “Dominique”, Fransız kolonisi Saint-Domingue’den (Haiti) ithal edilen kuşlardan gelmiş olabilir. Ve bu kuşların Dominique tavuk ırkının gelişiminin bir parçası olarak kullanıldığı düşünülüyor. Onlar popüler çift amaçlı kuşlardı ve 1820’lerde birçok Amerikan kümes hayvanı çiftliğinde bolca yetiştirildiler. Ve bu cins 1920’lere kadar büyük bir popülariteye sahipti. Ancak kanatlı çiftçileri tarafından hiçbir zaman ticari bir cins olarak kullanılmadılar.

Dominique tavuk ırkı; 1874 yılında Amerikan Tavukçuluk Derneği’nin Mükemmellik Standardına resmen kabul edildi. Bu tavuk ırkının ufak tefek bir çeşidi de vardır. Aşağıdaki Dominique tavuk ırkının özelliklerini, davranışlarını ve tam profilini inceleyin. Dominique Tavuk Özellikleri Dominique tavuğu genellikle düz bir tarağa ve biraz daha düz ve daha koyu çubuklu işaretlere sahip Barred Rock tavuğu ile karıştırılır. Ancak Dominique tavukları, gül tarakları ve çubuklu tüy desenleriyle kolayca tanınır. Barred Rock tavuklarının tek tarağı, Dominique tavuğunun ise gül tarağı vardır. Bu, bu iki cins arasındaki en belirgin farktır. Dominique tavuğunun tüyleri, tüm uzunlukları boyunca düzensiz arduvaz ve hafif çubuklarla çaprazlanır ve biraz benekli bir görünüm verir.

Dominique tavuğu; Çubuklu Kayalar net, paralel engelleme sergiler. Çubuklu Kayalar, yüksek kontrastlı siyah beyaz bir renk sergiler. Öte yandan, Dominique tavukları tam beyaz olmayan renk üzerinde tam siyah olmayan daha yumuşak bir kontrast sergiler. Dominique tavuklarının dört parmaklı kendine özgü sarı bacakları vardır. Parlak kırmızı gerdanları, kırmızı tarakları ve kulak memeleri vardır. Dominique tavuğunun ten rengi sarıdır. Tavuklar daha koyu renklidir, daha küçüktür ve dolgun göğüsler ve yüksek kuyruklarla yuvarlaktır. Horozların uzun bir süpürme kuyruğu varken. Onlar çok güzeller. Tavuklar iyi katmanlardır ve çok sayıda kahverengi renkli yumurta üretirler. Ortalama olarak, Dominique horozları yaklaşık 3.2 kg ve tavuklar yaklaşık 2.3 kilogram ağırlığındadır.

Dominique tavuğu; aynı anda hem yumurta hem de kaliteli et üretmeye uygun, çift amaçlı bir ırktır. Doğada sakin ve naziktirler. Onlar harika toplayıcılardır ve serbest menzil koşullarında başarılıdırlar. Her ne kadar hapsedilmeyi iyi tolere edebilseler de. Çok dayanıklı kuşlardır ve çok kötü hava koşullarına dayanabilirler. Tavuklar iyi katmanlardır ve kuluçkaya yatarlar. Tavuklar kendi civcivlerini kuluçkaya yatırırlar ve harika, özenli ve koruyucu annelerdir. Civcivler erken olgunlaşır ve hızla tüylenir.

Resim wikimedia Alıntıdır

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Fizan tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir